Колективний договір ЗАЕС у цілому і зокрема
Колективний договір Запорізької АЕС у цілому і зокрема
20 березня відбулися колдоговірна та профспілкова конференції на відокремленому підрозділі НАЕК «Енергоатом» – Запорізькій АЕС. Участь у щорічному заході, на якому підбиваються підсумки виконання взаємних зобов'язань адміністрації та працівників станції, взяли голова Атомпрофспілки Валерій Матов та заступник голови Атомпрофспілки, голова профкому НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич. На конференції трудового колективу було прийнято рішення про виконання колдоговору 2013 року «у цілому» і про пролонгацію його на наступний рік.
Відкриваючи конференцію трудового колективу, виконуючий обов'язки генерального директора ВП ЗАЕС Федір Красногоров поінформував про виконання виробничої програми працівниками станції. Запорізька АЕС виробила у 2013 році 38 млрд. 922 млн. кВт. Год електроенергії, що становить 100, 3 % від плану (план - 38 млрд. 800 млн., у 2014 році заплановано виробити 38 млрд. 958 млн. кВт.), «виконано регламентні й понадрегламентні роботи». Представник адміністрації зазначив, що у цілому колективний договір ДП НАЕК «Енергоатом» виконано.
Федір Красногоров наголосив, що головним об'єктом на атомному майданчику є персонал. «Це наша цінність і наше багатство. Колективний договір існує для того, щоб позначити ті завдання, виконання яких дасть змогу зберегти і розвивати персонал. Створювати йому цивілізовані умови роботи й відпочинку. Керівники Компанії піклуються про персонал станції не голослівно, а конкретними справами забезпечуючи стабільність зараз і певні гарантії збереження цієї стабільності у майбутньому. Головна цінність чинного колективного договору - це цілий блок соціальних програм для працівників атомної енергетики. Постійно зростає заробітна плата. Середньомісячний заробіток працівників у 2013 році збільшився у середньому на 13, 5 відсотків. У рамках реалізації соціальних програм надавалася матеріальна допомога на лікування, народження дитини і догляд за нею, допомога сім'ям, які виховують дітей-інвалідів та малозабезпеченим сім’ям. Усього 1150 осіб отримали адресну матеріальну допомогу на загальну суму 6 млн. 949 тис. грн. Минулого року оздоровилося 3487 працівників, з них 999 – у профілакторії Запорізької АЕС. 1380 дітей працівників станції оздоровилися в літніх центрах. Як і раніше, належна увага приділяється молоді, проводяться конкурси професійної майстерності, наукових доповідей. Адміністрацією виконано зобов'язання з виплат пенсіонерам. Хоча на певний період вони були призупинені».
Оцінюючи умови минулорічного виконання колективного договору з профспілкового боку голова профкому НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич наголосив, що 2013 рік був надзвичайно складним: відсутність підтримки з боку держави, обмеженість фінансування, часта зміна керівництва Компанії. У той же час висловив задоволення, що цього року практично одразу після того, як посаду президента Компанії обійняв Юрій Недашковський, той обговорив з профспілковою стороною блок соціальних питань і пообіцяв зробити усе максимально можливе для соціального розвитку Компанії, погоджуючись, що рівень соціальної захищеності працівників - це складова безпеки атомних станцій.
У своєму виступі голова Атомпрофспілки Валерій Матов говорив про важливість ефективної тарифної політики, що позиція Атомпрофспілки залишається незмінною –
для атомної галузі має бути встановлений обґрунтований тариф. У той же час він зауважив, що сьогодні для атомників не є пріоритетом прирощення частки в балансі ринку електроенергетики, для цього треба мати відповідного потенційного споживача, а виробничі потужності в Україні надалі скорочуються. У світлі заходів, що приймаються тепер Урядом у напрямі оптимізації ресурсів, атомникам також треба вишукувати свої резерви.
«Я і Олексій Лич акцентували увагу на тому, що пріоритетом у соціальній політиці Компанії повинен бути ліцензійний персонал. Сьогодні, як ніколи раніше, повстало питання його збереження. Не лише студенти у Севастополі, в навчання яких вкладено кошти українськими атомними станціями, які, у світлі подій у Криму можуть опинитися з російським громадянством, ми можемо також втратити й досвідчених фахівців-атомників, зважаючи на те, що Росія має амбітну програму стратегії та розвитку атомної галузі. Атомна галузь України, натомість, втрачає свої позиції на ринку електроенергетики», - сказав Валерій Матов. З найважливіших завдань він також назвав реалізацію програми з продовження терміну служби атомних енергоблоків і виконання заходів з підвищення безпеки АЕС.
На конференції порушувалося питання підготовки до оздоровчої кампанії. Валерій Матов вважає, навіть, за умови, коли втрачено Крим, де частина санаторіїв, у тому числі профспілкових, націоналізовано проросійською владою Криму, і майбутня доля яких не відома, атомники мають можливість проведення ефективної оздоровчої кампанії, використовуючи інші оздоровниці – у Прикарпатті, Закарпатті, на Азові, в Одесі, Херсоні тощо.
«Сьогодні ніхто не може сказати, як ми буде взаємодіяти з кримськими оздоровницями. Але є здравниці в Одесі, Бердянську, є свої оздоровчі об'єкти, які потребують матеріальної підтримки, профілакторії, бази відпочинку, на часі переорієнтація напряму відрахувань на оздоровлення».
Присутні делегати від цехів і підрозділів станції заслухали звіт про витрати на соціальний розвиток за 2013 рік і кошторис на поточний. А також звітувалися про свою роботу голови профільних комісій. Було прийнято рішення про виконання колдоговору ВП ЗАЕС 2013 року «у цілому» і про пролонгацію його на наступний рік. На конференції трудового колективу були обрані делегати на конференцію НАЕК «Енергоатом».
Одразу після конференції трудового колективу ВП ЗАЕС відбулася звітно-виборна конференція профспілкового активу атомної станції.
Прес-центр Атомпрофспілки