До колег за досвiдом
До колег за досвiдом
У навчально-тренувальному центрі Хмельницької АЕС відбувся регіональний семінар Московського Центру ВАО АЕС «Система підготовки персоналу АЕС, стан і шляхи вдосконалення».
Персоналу навчально-тренувального центру ХАЕС не новина зустрічати гостей із вітчизняних та зарубіжних інституцій, міжнародних експертів. Тут відповідально ставляться до кожного візиту, бо, як мовиться, нашим спеціалістам є що продемонструвати, та й досвід колег завжди стане у пригоді. А нині нагодився ще й привід для зустрічі – 25-річчя заснування навчально-тренувального центру ХАЕС.
Під час відкриття семінару з вітальним словом виступив генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко. Йому за честь було представити роботу колективу електростанції, який вносить значний здобуток у функціонування вітчизняної енергосистеми. Працівники ХАЕС мають чимало підстав для гордості. Хмельницька АЕС – підприємство, що виробляє щороку понад 15 мільярдів кВтг електроенергії і на якому технологічні процеси відповідають міжнародним стандартам. Це неодноразово засвідчували експерти таких авторитетних відомств, як МАГАТЕ, ВАО АЕС тощо.
Великим досягненням минулого десятиліття вважається пуск другого енергоблока, який суттєво покращив енергетичні потужності електростанції, сприяв її безпечнішій експлуатації. Миколі Сергійовичу завжди приємно чути гарні відгуки про діяльність навчально-тренувального центру, в якому нещодавні випускники профільних навчальних закладів стають на шлях досконалого опанування теоретичних знань та набуття практичного досвіду.
Радник Московського Центру ВАО АЕC Андрій Лук’яненко розповів про основні напрямки діяльності цього відомства, головною з яких є впровадження інноваційних технологій не тільки у сфері експлуатації ядерних енергоблоків, а у пропаганді передового досвіду атомників, зокрема, і в такій сфері, як підготовка персоналу.
Враховуючи великий інтерес представників іноземних АЕС до досвіду українських колег в питаннях організації навчання, підготовки спеціалістів для роботи в різних підрозділах електростанції, директор департаменту управління кваліфікацією персоналу ДП НАЕК «Енергоатом» Володимир Іваницький озвучив доповідь: «Розвиток системи підготовки персоналу ДП НАЕК «Енергоатом», в якій узагальнено тривалий досвід діяльності навчально-тренувальних центрів вітчизняних АЕС. Він гідно оцінив і здобутки колективу навчально-тренувального центру ХАЕС. За його словами, спеціалісти ХАЕС серед перших набули необхідного досвіду у навчанні та підготовці персоналу, який став у нагоді для колег з інших АЕС. Енергокомпанія гордиться професійними здобутками колективу.
Логічним продовженням повідомлення колеги став виступ заступника головного інженера Хмельницької АЕС з підготовки персоналу Володимира Ісупова на тему: «Система підготовки персоналу Хмельницької АЕС, стан і перспективи розвитку». Володимир Іванович почав свою розповідь з історії організації навчання на ХАЕС. Першим етапом вважається створення навчального пункту. Це відбулося за два місяці до пуску першого енергоблока ХАЕС. У 1994 році було прийнято урядове рішення про створення навчально-тренувальних центрів. 1995 року був підписаний контракт з американською фірмою на створення тренажера. Кошти виділив уряд США, як технічну допомогу. У 1997 році повномасштабний тренажер був встановлений у щойно спорудженій будівлі. 1999 року його введено в експлуатацію. Це співпало із запровадженням у нашій державі ліцензування персоналу. Саме навчально-тренувальний центр став основною базою для його проведення серед працівників нашої електростанції.
Володимир Іванович також розповів про оснащення навчально-тренувального центру. Загальна площа навчальних приміщень складає майже три тисячі квадратних метрів. Персонал ХАЕС має можливість навчається у 30 аудиторіях, оснащених мультимедійними проекторами, комп’ютерами, відеомагнітофонами. Крім цього є діючі тренажери для підготовки зварювальників, спеціалістів з обслуговування перевантажувальної машини, фахівців з обслуговування обладнання цеху теплової автоматики та вимірювань, проведення дозиметричного контролю тощо. Найважливішим, без сумніву, є повномасштабний тренажер. Діяльність навчально-тренувального центру регламентована низкою документів, інструкцій, які є обов’язковими для виконання його персоналу.
У ході проведення семінару від гостей із доповідями виступили представники Курської, Смоленської, Калінінської, Вірменської, Кольської, Ленінградської, Рівненської, Южно-Української АЕС. Досвід організації підготовки персоналу за різними напрямками в навчально-тренувальному центрі ХАЕС було презентовано у доповідях начальника відділу підготовки оперативного персоналу Вадима Тарикіна, начальника лабораторії моделювання Віктора Сухомлина, начальника відділу технічного обслуговування та ремонту технічних засобів навчання Дениса Клюшнікова, начальника відділу підготовки ремонтного персоналу Віктора Ткача.
Більш повному ознайомленню гостей із досягненнями навчально-тренувального центру ХАЕС сприяла екскурсія. Під час її проведення інструктор-оператор ВВЕР-1000 навчально-тренувального центру болгарської АЕС Козлодуй Коста Стойчев зацікавився підготовкою ремонтного персоналу на нашій електростанції.
- Мені приємно вітати моїх колег із навчально-тренувального центру ХАЕС. 25 років від дня створення – солідний період для набуття гарного досвіду. Користуючись нагодою, я хочу побажати їм міцного здоров’я і нових досягнень у сфері навчання персоналу, – сказав на початку розмови з автором цих рядків Коста Стойчев.
Потім гість коротко проаналізував враження від системи підготовки ремонтного персоналу на ХАЕС.
- Проведення ремонтів на діючих АЕС є відповідальною фазою для налагодження нормальних виробничих процесів, - констатує болгарський спеціаліст, - тут важливою ланкою є залучення висококваліфікованого ремонтного персоналу. Великі переваги навчально-тренувального центру ХАЕС в тому, що тут крім теоретичної підготовки великий акцент робиться на практичних заняттях. Для цього є й відповідна база. У навчально-тренувальному центрі АЕС Козлодуй ми тільки мріємо про створення чогось подібного. Досвід українських колег для нас є важливим.
Під час роботи семінару відбулось обговорення важливих напрямків у сфері підготовки персоналу, які були презентовані його учасниками. Найважливіші моменти знайшли своє відображення у пам’ятній записці.
Олександр Шустерук
Фото Валерія Валуєва