СМСЧ-3 працює у режимі «самооптимізації»
Що передбачає реорганізація СМСЧ?
Сьогодні у нашій державі у різних галузях економіки відбуваються реформи. Кабінет Міністрів України прийняв рішення і про реорганізацію системи охорони здоров'я. Додатком 10 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» визначено перелік закладів, установ, організацій, які передаються на фінансування до місцевих бюджетів. До цього переліку входять спеціалізовані медико-санітарні частини, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України, в тому числі й ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України».
Однак, слід сказати, що на сьогодні жодного офіційного рішення про передачу
ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» у місцевий бюджет поки що немає. У зв'язку з цим виникло дуже багато питань. І найболючіше з них - фінансування.
Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» на м. Кузнецовськ виділено медичну субвенцію у сумі 25 млн. 518 тис. грн. (сума залежить від кількості населення і з розрахунку на одного жителя міста), що становить 58,8% від фактичної суми, використаної минулого року. Цих коштів вистачає лише для виплати заробітної плати у розмірі 75 відсотків. Коштів на оплату енергоносіїв, водопостачання та водовідведення, на харчування пацієнтів, придбання медикаментів та виробів медичного призначення, на проведення лабораторних, діагностичних обстежень, рентген-обстежень тощо немає взагалі.
Як відомо, ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» свого часу було створено з метою медичного забезпечення (профілактичні цільові медичні огляди, диспансерна робота цехової служби, першочерговість у наданні медичної допомоги) працівників атомної енергетики та промисловості і населення як частина єдиної системи радіаційної безпеки та захисту на об'єктах ядерно-паливного циклу і є єдиним медичним закладом у Кузнецовську, який надає спеціалізовану та високоспеціалізовану медичну допомогу населенню міста, працівникам ВП «Рівненська АЕС» та членам їх сімей.
Заклад має вищу акредитаційну категорію, ліцензію на медичну практику. Сьогодні ми обслуговуємо населення міста в кількості 42017 осіб, з них 10407 - діти, 31610 - доросле населення, в тому числі й постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи. Кадровий потенціал колективу складається зі 147 лікарів, 358 осіб середнього медичного персоналу, 152 - молодшого медичного персоналу та 145 - інших працівників.
Зазначу, що фінансування ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України» до 2015 р. відбувалось за рахунок державного бюджету, який складався із загального та спеціального фондів. Торік не виникало питань з оплатою комунальних послуг. У задовільному стані була робота харчоблоку та забезпечення закладу продуктами харчування.
Ми виконали ремонтні та організаційні роботи у поліклінічному, хірургічному, акушерсько-гінекологічному, неврологічному, травматологічному, інфекційному та терапевтичному, і продовжуємо ремонт у цих та в інших відділеннях.
Придбали таке необхідне медичне обладнання, як пульсоксиметр, прилад низькочастотної електротерапії, монітор нагляду за станом пацієнта мультифункціональний М-20, лабораторну гемотокритну центрифугу СМ-70, три дозатори механічні одноканальні для лабораторії тощо.
А сьогодні ми маємо дбати не стільки про розвиток закладу, а про те, як оптимізувати свою діяльність під суму, яку виділила нам держава.
23 січня цього року вийшла постанова Кабінету Міністрів «Про деякі питання надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», завдяки чому можливо фінансувати заклади охорони здоров'я одночасно з державного та місцевого бюджетів або з різних, що дає змогу здійснювати видатки на оплату праці в рамках цієї субвенції, провести розрахунки за енергоносії та комунальні послуги в обмеженому обсязі. Використовувати кошти спецфонду, а це й зарплата працівникам, які трудяться по договору та на самофінансуванні, кошти, зароблені закладом за надані послуги, благодійні внески та інше ми не можемо, оскільки кошти зі спеціальних рахунків заборонено використовувати казначейством м. Кузнецовська до визначення нашого статусу. Це питання потребує негайного вирішення.
Сьогодні колектив СМСЧ-3 працює у режимі самооптимізації у рамках використання коштів, які надані субвенцією, а також незначних залишків матеріальних ресурсів, зекономлених та збережених з минулого року.
Зазначу, що згідно зі змінами та доповненнями, внесеними Законами України у Бюджетний кодекс України від 28.12.2014 р., введено медичну субвенцію, яка може спрямовуватись на реалізацію заходів з оптимізації мережі закладів охорони здоров'я, затверджено обсяги медичної субвенції для бюджетів (залежно від кількості населення відповідної адміністративної територіальної одиниці) для Кузнецовська, як я уже повідомив, це 25,5 млн. грн.
На даний час опрацьовується питання оптимізації роботи нашого закладу в рамках виділених коштів та скорочення деяких видів діяльності. А також розширення діяльності щодо вимушеного надання платних медичних послуг як жителям міста, так і хворим з інших населених пунктів регіону.
У такому дуже економному режимі фактично працюємо із січня цього року, щоб зберегти колектив і подальше функціонування СМСЧ-3. А подальше функціонування медико-санітарної частини залежить від рішення місцевих органів влади, депутатів Кузнецовської міськради щодо додаткового фінансування закладу з місцевого бюджету та їх бачення, як не тільки зберегти на сучасному рівні медицину у місті, а й подбати про її розвиток на тому рівні, який потрібен не в майбутньому, а сьогодні.
Олександр Коцюбинський,
начальник ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України»