Лібералізація енергоринку – з 1 січня
Лібералізація енергоринку – з 1 січня
Закон "Про основи функціонування ринку електроенергії України", що передбачає лібералізацію оптового ринку електроенергії України, набере чинності з 1 січня 2014 року. При цьому, положення закону набиратимуть чинності поетапно.
Новий закон, авторами якого є народні депутати від Партії регіонів Ігор Глущенко і від фракції "Батьківщина" Микола Мартиненко, передбачає запровадження в Україні моделі роботи за прямими договорами (на сьогодні діє енергоринок єдиного покупця), ринок контрактів "на добу вперед" і балансуючий ринок, який дасть можливість регулювати дисбаланс, що виникає при виробництві електроенергії. Також передбачається створення ринку додаткових послуг із закупівлі маневрених потужностей. Про це йдеться в перехідних положеннях документу, опублікованого в газеті "Урядовий кур'єр" 18 грудня.
Найбільш спірним у законопроекті є питання створення фонду врегулювання вартісного дисбалансу і його наповнення виключно за рахунок коштів атомних і гідроелектростанцій.
На думку представників атомної галузі, основною функцією фонду буде отримання коштів від енергогенеруючих компаній, що належать державі (АЕС, ГЕС і ГАЕС) для подальшого їх спрямування на покриття збитків передусім теплової генерації, що перебуває переважно у приватній власності.
Через фонд проводитимуться розрахунки за продану за "зеленими тарифами" електроенергію, а також відшкодовуватимуться збитки гарантованих постачальників від продажу споживачам електроенергії за регульованими тарифами та витрати від купівлі електроенергії, виробленої на ТЕЦ та інших установках з комбінованим виробництвом електроенергії за регульованими цінами і її продажу за ринковими цінами.
На початку грудня президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру Миколі Азарову створити координаційний центр з впровадження нової моделі ринку електричної енергії, закон про функціонування якої парламент прийняв наприкінці жовтня поточного року. До участі у роботі центру, повідомляє УНІАН, планується залучити представників Секретаріату Енергетичного співтовариства і міжнародних фінансових організацій, зокрема Всесвітнього банку.