Україна може опинитися серед країн ізгоїв
Нещодавно ЄС зробив безпрецедентний крок: закликав до створення групи експертів для проведення тримісячного розслідування спору між ЄС і Кореєю щодо стану трудових прав в останній. Група була створена 19 грудня 2019 року.
Ґрунтуючись на юриспруденції Міжнародної організації праці (МОП), ЄС вважає, що Корея порушує главу Угоди про вільну торгівлю «Сталий розвиток», не ратифікувала основоположні конвенції МОП протягом дев'яти років після вступу в силу Угоди і обмежує свободу об'єднання різними способами, в тому числі шляхом втручання у внутрішні справи профспілок.
«Нездатність минулих торгових угод забезпечити справедливі виробництво і торгівлю з гідними робочими місцями сприяла втраті довіри до політиків і колапсу багатосторонньої торговельної системи»,- заявила Генеральний секретар Міжнародної конфедерації профспілок Шаран Барроу.
Це красномовний сигнал для української влади, адже Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, щоб закласти основи справедливої моделі торгівлі.
Використання урядом Кореї правових положень, спрямованих на обмеження і переслідування профспілок, суперечить його зобов'язанням, що, зокрема, вже тривалий час перебували в центрі уваги МОП.
Як неодноразово зазначалося МОП, Республіка Корея не змогла забезпечити право на свободу об'єднання, захищене Статутом МОП, Декларацією про основоположні принципи і права у сфері праці і відповідними конвенціями МОП. Міжнародна конфедерація профспілок зазначає, що недавні пропозиції по трудовому законодавству, внесені урядом Кореї, суперечать її зобов'язанням у рамках МОП, що викликає стурбованість через небажання уряду виконувати зазначені конвенції.
Таке враження, що мова йде не про Південну Корею, а про Україну, яка вже котрий рік поспіль знаходиться серед країн, де найбільше порушуються права профспілок, відповідно до рейтингу Міжнародної конфедерації профспілок (МКП).
Сьогодні делегація двох профоб’єднань – Федерації профспілок України та Конфедерації вільних профспілок о 16.00 зустрічаються у Міжнародному будинку профспілок у Брюсселі з широким колом представників міжнародних профоб’єднань, глобальних профспілок, національних профцентрів, у тому числі представників профспілок Бельгії, директором Бюро МОП з питань діяльності трудящих, представниками Будапештського офісу МОП. Мова буде йти про посилення солідарної підтримки профспілок в Україні.
Завтра о 10.00 відбудеться зустріч із високопосадовцями Європейської служби зовнішніх справ Директорату по Східній Європі та Центральній Азії та Директорату зайнятості. Запланована також зустріч у Європарламенті, які хочуть з перш вуст дізнатися якою є справжня ситуація з соціальним діалогом, станом з трудовими та профспілковими правами в Україні.
Післязавтра в Україні перебуватиме Генеральний секретар Європейської федерації профспілок громадського обслуговування Ян Віллем Гудріаан. Він зустрінеться з керівниками дев’яти членських організацій ЄФПГО, щоб визначитися, яка солідарна підтримка їм потрібна. Планується також його зустріч у Комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, зустріч з журналістами.
У лютому до України прибуде місія МКП-ЄКП на чолі з Генеральним секретарем ЄКП Лукою Вісентіні, який вже повідомив Президента Єврокомісії про стурбованість європейських профспілок у зв’язку з порушенням міжнародних стандартів праці та Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, для ознайомлення з ситуацією на місці та подальшим інформуванням Європейської комісії та Міжнародної організації праці.
Довідково: Європейська служба зовнішніх справ (Європейська дипломатична служба) — орган Європейського союзу, що був створений після набуття чинності 1 грудня 2009 року Лісабонським договором. ЄСЗС приступила до виконання своїх обов'язків 1 грудня 2010 року[3], і на цей момент виконує обов'язки Міністерства закордонних справ та дипломатичного корпусу на рівні Європейського Союзу.
Європейська служба зовнішніх справ керує зовнішньою політикою ЄС та співпрацює з Європейською комісією з питань, які належать до їх спільною компетенції.