Закон про ринок електроенергії
Закон про ринок електроенергії
На пленарному засіданні 20 листопада Верховна рада прийняла у першому читанні законопроект "Про засади функціонування ринку електроенергії України", який передбачає лібералізацію оптового ринку електроенергії країни. За прийняття законопроекту № 10571, авторами якого є народні депутати Ігор Глущенко та Микола Мартиненко, у першому читанні у вівторок проголосували 226 народних депутатів з 271 зареєстрованих.
Найбільш спірним у законопроекті є створення фонду врегулювання вартісного дисбалансу і його наповнення виключно за рахунок коштів атомних та гідроелектростанцій.
На думку представників атомної галузі, основною функцією фонду буде отримання коштів від енергогенеруючих компаній, що належать державі (АЕС, ГЕС і ГАЕС) для подальшого їх спрямування на покриття збитків теплової генерації, що знаходиться переважно у приватній власності, а також гарантованих постачальників.
Через фонд будуть проводитися розрахунки за продану за "зеленим тарифом" електроенергію, а також відшкодовуватися збитки гарантованих постачальників від продажу споживачам електроенергії за регульованими тарифами та витрати від купівлі електроенергії, виробленої на ТЕЦ та інших установках з комбінованим виробництвом електроенергії за регульованими цінами та її продажу за ринковими цінами.
Автор законопроекту народний депутат Ігор Глущенко на засіданні ВР, натомість, зазначив, що «основною метою прийняття закону є лібералізація Оптового ринку електроенергії України та створення ефективного конкурентного середовища на ринку електричної енергії з урахуванням основних вимог законодавства ЄС стосовно умов доступу до мережі транскордонної передачі електроенергії». За його словами, запропоноване проектом реформування оптового ринку електричної енергії України «передбачає створення нормативної бази діяльності на ринку для стимулювання залучення інвестицій в системи виробництва, передачі та постачання електроенергії, забезпечення недискримінаційного доступу до ринку його суб'єктів та всіх споживачів, стабільних та безперебійних поставок електроенергії шляхом запровадження системи конкуренції складових ринку - ринків двосторонніх договорів, балансуючого ринку та ринку "на добу наперед"».
Прес-центр Атомпрофспілки
(за матеріалами "Інтерфакс-Україна", urliga.ligazakon.ua)