СМСЧ вилучені із переліку державних видатків
СМСЧ вилучені із переліку державних видатків
Спеціалізовані медико-санітарні частини вилучені із переліку видатків на охорону здоров’я, що здійснюються з Державного бюджету України, та передані на фінансування з місцевих бюджетів. Однак на сьогодні всупереч дорученню Прем’єр-міністра України з принципових, суб’єктивних та інших переконань заходи щодо здійснення передачі спеціалізованих медико-санітарних частин у комунальну власність ігнорується Енергодарською міською радою Запорізької області (щодо передачі СМСЧ № 1), Кузнецовською міською радою Рівненської області (щодо передачі СМСЧ № 3), Славутицькою міською радою Київської області (щодо передачі СМСЧ № 5), Жовтоводською міською радою Дніпропетровської області (щодо передачі СМСЧ № 9), Іванківською районною радою Київської області (щодо передачі СМСЧ № 16). МОЗ України 26.01.2016 звернулося до голів зазначених міських рад з проханням забезпечити виконання доручень Уряду шляхом схвалення рішень про надання згоди на прийняття відповідних спеціалізованих медико-санітарних частин (копії листів додаються).
Керівництво Атомпрофспілки отримало від Міністерства охорони здоров’я України лист, в якому йдеться про те, що даним відомством «опрацьовано доручення Віце-прем’єр-міністра України - Міністра культури України Кириленка В.А. від 26.02.2016 №6129/1/1-16 до листа професійної спілки працівників атомної енергетики та промисловості України від 18.02.2016 № 18.02.2016 № 01-10-50 щодо забезпечення належного функціонування та фінансування спеціалізованих медико-санітарних частин». За результатами опрацювання повідомляється наступне.
Відповідно до змін, внесених до пункту 8 частини першої статті 87 і пункту 3 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України, та відповідно до статті 28 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» спеціалізовані медико-санітарні частини вилучені із переліку видатків на охорону здоров’я, що здійснюються з Державного бюджету України, та передані на фінансування з місцевих бюджетів.
Міністерством фінансів України доводяться граничні показники видатків державного бюджету на 2016 рік, у тому числі і за бюджетною програмою КПКВК 2311410 «Медична субвенція з державного бюджету
місцевим бюджетам».
Обсяг медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2016 рік визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 року № 618 «Про затвердження формули розподілу обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
Згідно з нормами зазначеної постанови розподіл медичної субвенції між місцевими бюджетами здійснюється на основі формульних розрахунків за єдиними підходами для усіх територій, виходячи з фінансового нормативу бюджетної забезпеченості та коригуючих коефіцієнтів у розрахунку на одну особу з урахуванням наявного населення України на 1 січня року, що передує плановому (чисельність наявного населення відповідної адміністративно-територіальної одиниці станом на 1 січня року, що передує планованому).
Визначення остаточних обсягів видатків на охорону здоров’я та розподіл їх за напрямами використання здійснюються відповідними місцевими органами влади при формуванні та затвердженні місцевих бюджетів.
Крім того, відповідно до п. 5 Порядку та умов надання медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.01.2015 № 11, місцеві ради мають право передавати кошти субвенції у вигляді міжбюджетного трансферту іншим бюджетам для надання медичних послуг за місцем обслуговування населення (на підставі відповідного договору сторін).
Згідно пп. 5 п. 2. ст. 101 Бюджетного кодексу України місцеві ради можуть передбачити у відповідних бюджетах такі види міжбюджетних трансфертів, як додаткові дотації та субвенції. Умови надання субвенцій, зазначених у цій статті, визначаються відповідним договором сторін.
Отже, усі питання, пов’язані із організацією та фінансовим забезпеченням діяльності комунальних закладів охорони здоров’я, відносяться до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.
Слід зазначити, що у рамках проведення реформи місцевого самоврядування і територіальної організації влади внесено зміни до бюджетного законодавства, на основі яких запроваджено нову модель фінансового забезпечення місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.
Завдяки бюджетним нововведенням місцеві бюджети мають змогу отримувати додаткові фінансові ресурси, зокрема, за рахунок передачі окремих податків з державного бюджету, збільшення відсотка зарахування екологічного податку, у зв’язку з чим у розпорядженні місцевої влади є ресурс для вирішення проблемних питань громад, у тому числі і галузі охорони здоров’я.
Стосовно збільшення обсягу медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам повідомляємо, що єдиним джерелом збільшення обсягу медичної субвенції є видатки резервного фонду медичної субвенції у сумі 443 165,9 тис. грн., а також видатки для територій Донецької та Луганської областей, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у сумі 868 735,6 тис. гривень. Відповідно до статті 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» право здійснювати розподіл резерву коштів медичної
субвенції, а також нерозподілених видатків цієї субвенції для територій Донецької та Луганської областей, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, між місцевими бюджетами надано Кабінету Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
Підготовка акту Кабінету Міністрів України щодо розподілу/перерозподілу коштів медичної субвенції та її резерву буде здійснюватися МОЗ України на підставі наданих структурними підрозділами з питань охорони здоров’я відповідної обласної державної адміністрації узагальнених пропозицій розпорядників субвенції за місцевими бюджетами з необхідними обґрунтуваннями та розрахунками.
При цьому МОЗ України повідомило обласні (Київську міську) державні адміністрації, що пропозиції, надані без розрахунків та документів, що їх підтверджують, а також без інформації щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 № 1024 «Про затвердження нормативу забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення», розглядатися не будуть.
Також повідомляємо, що дорученням Прем’єр-міністра України Яценюка А.П. від 17.01.2015 №14/1/1-15 та дорученнями Віце-прем’єр-міністра України - Міністра культури України Кириленка В. А. від 08.07.2015 № 14/255/1-15, від 23.09.2015 № 14/289/1-15, від 28.10.2015 № 14/302/1-15, від 20.11.2015 № 14/307/1-15 та від 21.12.2015 № 14/314/1-15 Мінекономрозвитку спільно з Мінфіном, Мін’юстом, в тому числі МОЗ України, доручено вжити заходів щодо передачі з державної у комунальну власність установ, закладів та організацій (спеціалізованих медико-санітарних частин).
Повний текст листа МОЗ