Діяльність СхідГЗК — питання національної безпеки
Діяльність СхідГЗК — це питання національної безпеки України
У Кіровограді пройшла перша «велика» прес-конференція голови Кіровоградської ОДА Андрія Ніколаєнка, на яку були запрошені журналісти з усього регіону. Хоча наймолодший керівник області А. Ніколаєнко обіймає посаду зовсім недавно, він разом з керівництвом ДП «СхідГЗК» і профспілкового комітету, а також директорами уранових шахт уже встиг провести значну роботу з вирішення проблем урановидобувної галузі, яка має величезне економічно-соціальне значення для Кіровоградської області. Проблему було розглянуто на урядовому рівні.
Відповідаючи на запитання «Атомника України», Андрій Ніколаєнко сказав: «Питання наших урановидобувних шахт виходять за межі компетенції голови обласної держадміністрації, це питання національної безпеки, рівень Президента, Прем’єр-міністра і уряду. Коли постало питання загрози існуванню СхідГЗК, через те, що угоди з НАЕК «Енергоатом» не виконуються в повному обсязі, зокрема щодо виконання умов контракту по закупівлі готової продукції ДП «СхідГЗК», була проведена відповідна підготовча робота. Після цього я зі своїм колегою, головою Дніпропетровської ОДА Петром Колесніковим, звернулися до міністра енергетики та вугільної промисловості України. Міністр Едуард Ставицький, до речі, наш земляк, дав окреме доручення щодо забезпечення закупівлі 1250 тонн готової продукції. Це були б необхідні для розвитку уранової сфери додаткові кошти, бо ми плануємо перейти рубіж виробництва в 1000 тонн металу. НАЕК зайняв неконструктивну позицію, пропонуючи викупляти лише 860 тонн, але якщо ми плануємо забезпечувати українські АЕС власним ураном, ми повинні вийти на 1250 тонн. Поки що додаткова угода не підписана, бо ми хочемо, щоб НАЕК викупляв 100 відсотків готової продукції. Найближчим часом я планую знову зустрітися з міністром і в мене немає сумнівів, що ми доб’ємося виконання угод. Більше того, планується укласти угоду після 2015 року про збільшення контрактових закупівель на вигідних для СхідГЗК умовах».
Окрім цього, А. Ніколаєнко зазначив, що для Кіровоградщини величезне значення має і будівництво заводу з виробництва ядерного палива поблизу смт Смоліно, який буде сучаснішим, ніж закордонні аналогічні підприємства. Збудувати завод планується у два етапи. На першому, вартістю один мільярд 700 мільйонів гривень, це буде збирання ТВЕЛів з російських комплектуючих. Планується, що тут буде створено близько 400 робочих місць, плюс будівництво великої кількості супутних об’єктів, а 10 відсотків від сукупної вартості робіт буде спрямовано в інфраструктуру Смоліно і Маловисківського району.
Сергій Популях