Орхуська конвенція та атомна енергетика
Орхуська конвенція та атомна енергетика
Сьогодні, 21 лютого, у Києві проходить Національний круглий стіл з питань дотримання Орхуської конвенції в ядерній енергетиці «До ядерної та радіаційної безпеки в Україні через діалог зацікавлених сторін», який організовує Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» спільно з Державною інспекцією ядерного регулювання України за підтримки Посольства Швейцарської Федерації в Україні.
Захід проходить у контексті європейської ініціативи «Орхуська конвенція та атомна енергетика», що було започатковано у 2009 році Європейською Комісією та Національною асоціацією місцевих інформаційних комісій Франції (ANCCLI) для оцінки виконання положень Орхуської конвенції у сфері атомної енергетики в європейських країнах. Учасники — представники центральних та місцевих органів влади, громадськості, регулятора, операторів, наукових установ, ЗМІ, а також запрошені міжнародні експерти.
Національний круглий стіл має на меті налагодити постійний діалог зацікавлених сторін задля вироблення ефективної політики гарантування ядерної та радіаційної безпеки в Україні з урахуванням вимог щодо доступу громадськості до інформації та участі у прийнятті рішень. Обговорити світовий та, зокрема, європейський досвід реалізації заходів з підвищення ядерної і радіаційної безпеки з урахуванням досвіду Чорнобиля та Фукусіми, ситуацію з ядерною та радіаційною безпекою в Україні, а також стан забезпечення права громадськості на доступ до інформації та участь у прийнятті рішень у цій сфері, які зміни на рівні законодавства та практики потрібні для забезпечення ефективного виконання Орхуської конвенції у вітчизняній атомній енергетиці.
Орхуська конвенція отримала назву Орхуська за містом проведення м. Орхус, Данія, 23 – 25 червня 1998 року. Орхуська конвенція набрала чинності 30 жовтня 2001 року. Повна назва документу — «Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля». Конвенція є результатом ініціативи Європейського громадянського суспільства та важливим інструментом для прийняття рішень, що впливають на довкілля.
Це угода між багатьма європейськими країнами, що відкриває для громадськості доступ до державного управління у сфері охорони довкілля. Згідно з цим договором Сторони зобов’язуються забезпечити доступ до державних документів, які містять екологічну інформацію; дозволити громадськості брати участь у прийнятті рішень на державному рівні та зробити цю процедуру прозорою; надати змогу притягувати до відповідальності у судовому порядку державні органи або приватні підприємства, якщо вони не виконують своїх обов’язків.
Прес-центр Атомпрофспілки