Протестують працівники зони відчуження
Протестують працівники підприємств зони відчуження
Сьогодні, 21 січня, під стінами Кабінету Міністрів України провела акцію протесту Чорнобильська об’єднана організація профспілки. Працівники підприємств зони відчуження протестували проти боргів з фінансування чорнобильських підприємств.
Передусім, величезна заборгованість склалася з державного фінансування за минулий рік – 132 млн. грн.. Кошти були перераховані Державному казначейству України наприкінці минулого року надто пізно, через що (через завершення фінансового року) не дійшли до отримувачів – чорнобильських підприємств. Накопичилася також двомісячна заборгованість із зарплати (грудень 2014 р. та січень 2015 р.). Без належного фінансування залишилися бюджетні програми, серед яких: «Підтримка екологічно безпечного стану у зонах відчуження і безумовного (обов’язкового) відселення», «Виконання робіт у сфері поводження з радіоактивними відходами неядерного циклу, будівництво комплексу «Вектор» та експлуатація його об’єктів», «Підтримка у безпечному стані енергоблоків та об’єктів «Укриття» та заходи щодо підготовки до зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС».
Голова Атомпрофспілки Валерій Матов, коментуючи ситуацію, висловив сподівання, що проблеми підприємств зони відчуження будуть, як було обіцяно під час протесту учасникам акції, вирішено. Зокрема Міністром екології та природних ресурсів України Ігорем Шевченко та представником депутатського корпусу - головою Української радикально-демократичної партії Олегом Ляшко, який запевнив протестувальників, що доніс інформацію до прем'єр-міністра і той пообіцяв вирішення проблем.
«Ми вимагаємо не лише ліквідації боргів за минулий рік і зарплатної заборгованості цього року, але й коригування бюджетного фінансування для підприємств зони відчуження на поточний рік. Бюджетування цього року дуже «урізано», у першому місяці з необхідних 40 млн. гривень підприємства зони отримають лише 3 млн. Не передбачено належних коштів на оплату енергоносіїв, харчування, проживання працівників, що може призвести до зупинки діяльності підприємств зони відчуження, від роботи яких безпосередньо залежить виконання державних програм та екологічна безпека України.
На мою думку, для вирішення проблем підприємств зони відчуження передусім важливим є призначення керівника ДАЗВ (Державного агентства України з управління зоною відчуження). Відсутність керівника не дає змогу ефективно вирішувати і належне виконання бюджетних програм, і їхнє фінансування».
Наприкінці минулого року (29 грудня) урядовою постановою № 717 було подовжено дію постанови Кабінету Міністрів від 10 вересня 2008 р. № 831 – «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження».
Під час виступу на акції протесту Міністр соціальної політики України Павло Розенко пообіцяв виконання постанови, а також - долучитися до ліквідації накопичених фінансових та зарплатних боргів працівникам чорнобильської зони.
«До 1 лютого урядовці обіцяють ці
питання «зняти», - зазначив Валерій Матов. -Сьогодні для нас надзвичайно важливим є вирішення питання збільшення фінансування
підприємств зони, - встигнути внести відповідні зміни до Державного бюджету,
лобіюємо питання серед депутатів, щоб встигнути вчасно».
Прес-центр Атомпрофспілки
фото Миколи Петриченка