Місія солідарна з українськими профспілками
13-14 лютого на запрошення українських профспілок в Україні перебувала Моніторингова місія Пан'європейської регіональної ради Міжнародної конфедерації профспілок. У складі місії – керівники національних профоб’єднань сусідніх держав: Польщі, Словаччини, Чеської Республіки та інших країн, де працюють українські мігранти.
Вони провели зустрічі з керівництвом ФПУ і їх членських організацій, з керівництвом Міжнародної організації з міграції, з представниками уповноваженого ВР з прав людини та з питань дотримання соціально-економічних та гуманітарних прав, урядовцями та народними депутатами.
На прес-конференції для журналістів, що відбулася 14 лютого в агенції Укрінформ, Моніторингова місія повідомила, що була шокована отриманою інформацією. І підбила зокрема такі підсумки: Україна зробила крок уперед у плані гармонізації нормативно-правової бази з європейськими відповідними законодавчими документами, проте, не виконує їх! Порушуються права працівників, процвітає корупція, нерівність в оплаті праці, відсутній соціальний діалог, чиниться безпрецедентний тиск на профспілки, країна досягла найвищого рівня трудової міграції (за різними оцінками близько 10 мільйонів українців працюють за межами України тимчасово або постійно), як наслідок, підривається виконання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, умовами якої у першу чергу були: створення гідних робочих місць, забезпечення гідної оплати праці, дотримання інших прав трудящих, їхніх представників – профспілок.
На думку представників Місії, Україна сьогодні стоїть на перехресті культурного-правового вибору. І основний мессидж щодо цього: «для Європи, кордони якої не обмежуються кордонами Європейського Союзу», важливо щоб цей вибір був проєвропейським.
Було наголошено, що права працівників не даються просто (голова Чесько-Моравської конфедерації профспілок Джозеф Стредула повідомив, що колись така ситуація була і в Чехії), права працівників виборюють.
Міжнародний секретар польського профоб'єднання «Солідарність» Анджей Адамчик сказав, що «ми приїхали вчасно, щоб нагадати, ураховуючи події Майдану і волевиявлення українського народу, для України є відповідним лише один – європейський вектор розвитку».
Моніторингова місія повідомила,
що зібрану під час візиту до України інформацію буде представлено Вишеградській
групі (угрупування чотирьох центральноєвропейських країн: Польщі, Чехії,
Угорщини і Словаччини, які виступають зі спільними ініціативами, які стосуються
політики ЄС щодо її східних сусідів, у тому числі України), і запевнила, що як
Європейська, так і Міжнародна конфедерація профспілок (а це 177 профспілок і
профоб’єднань, усього 200 млн працівників) обіцяють українським профспілкам консолідацію
зусиль, підтримку і постійну співпрацю.