Залучення працездатних в умовах воєнного стану
Уряд затвердив Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 753.
Цим Порядком, зокрема, визначено правові та організаційні засади залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, а також було встановлено, що механізм надання компенсації (винагороди) за виконання таких робіт та тривалість робочого часу встановлюються відповідно до законодавства про працю.
Пунктом 5 Порядку визначено перелік працездатних осіб, які залучатимуться до суспільно корисних робіт, а також те, що з кожним із них укладатиметься строковий трудовий договір.
З метою уточнення умов оплати такої праці, Уряд на своєму засіданні 10 квітня 2019 року затвердив постанову Кабінету Міністрів України № 312 «Про внесення змін до пункту 10 Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану».
Згідно з прийнятим документом, працівникам функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати не може бути нижчим від розміру середньої заробітної плати за основним місцем роботи.
Іншим працездатним особам за виконання суспільно корисних робіт забезпечується оплата відповідно до умов оплати праці, встановлених за професією (посадою), на яку їх зараховано, і розмір такої оплати у разі виконання норми праці не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату її нарахування.
Як зазначає Мінсоцполітики у пояснювальній записці, реалізація акта матиме вплив на інтереси безробітних та інших незайнятих осіб, працівників функціонуючих в умовах воєнного стану підприємств (за погодженням з їх керівниками), що не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) та не зараховані до складу позаштатних (невоєнізованих) формувань цивільного захисту, осіб, зайнятих в особистому селянському господарстві; студентів вищих, учнів та слухачів професійно-технічних навчальних закладів.