В Мінекоенерго відсутня керованість процесами
Андрій Ніколаєнко, народний депутат України: «в Мінекоенерго відсутня керованість процесами»
З виступу на V Пленумі ЦК Атомпрофспілки 28 листопада 2019 року.
-Що я сьогодні бачу, як народний депутат і колишній голова Кіровоградської обласної держадміністрації, який колись займався рятуванням шахти Смоліно, коли її планували закривати. Які мої відчуття як пересічного громадянина. По-перше, і це очевидно, - у міністерстві (Мінекоенерго) відсутня керованість процесами. По-друге, є дуже погана практика – посилатися на попередників. Коли ваша команда, міністр, погоджувався очолювати міністерство, уже на цей момент ви мали знати увесь перелік проблем і заходити у міністерство вже з обґрунтованими рецептами їх вирішення. Так, це велика відповідальність, але ви її на себе взяли. І три місяці роботи міністерства – це точно достатній час, принаймні, для того, щоб запустити «процеси очищення». Але те, як ви цим займаєтеся, як укладаються у тому числі призначення заступників, – це колапс в управлінні. Наводьте з цим лад, і я це казав особисто міністру.
Що стосується майбутнього атомної енергетики. Я часто наводжу приклад Південної Кореї. У цій країні використання встановленої ядерної потужності близьке до українського. Але воно використовується у ринку максимально ефективно. Там немає ПСО 90 відсотків як у нас (зобов’язання «Енергоатому» продавати до 90 відсотків своєї електроенергії за регульованою ціною)!
Під час об’єднання двох різних міністерств – екології і енергетики, у погоні за альтернативною енергетикою, яка, вважаю, абсолютно потрібна, і за нею буде майбутнє, але будуючи сонце і вітер, ми не вимикаємо южно-українські або запорізькі атомні енергоблоки, які виробляють дешеву електроенергію, теплову генерацію, яку нам потрібно також змінювати. Да цього всього мають бути стратегії, і ці стратегії мають бути професійно розроблені і, зрозуміло, реалізовані. Натомість те, що відбувається, непрофесійні заяви певних нових керівників, елементарне незнання професійної термінології, все це збурює атомників. Колективи такого стратегічно важливого напряму України, як атомна енергетика, до непрофесійності особливо чутливі, адже підготовка фахівця-атомника триває довгі роки.
Стратегічні рішення є, і щодо Смоліно, - добудова заводу з виробництва ядерного палива, під який вже зроблено там інфраструктуру. Але прохання – ліквідуйте якомога скоріше ДК «Ядерне паливо»! Цю надбудову, цей наріст на тілі СхідГЗК. Концерн – це неефективна надбудова і я буду продовжувати переконувати міністра шукати інші рішення. І Новокостянтинівську шахту за виділені державою 140 млн., навіть, за млрд гривень, не добудуєш, потрібні інші рішення. Потрібно забезпечити урановий цикл. Оскільки єдиним споживачем продукції СхідГЗК є НАЕК «Енергоатом», і нікуди вітчизняний урановий концентрат продаватися більше не буде, я вважаю, найбільш ефективним механізмом стане вертикальна інтеграція в ядерній галузі – приєднання СхідГЗК разом з усіма підрозділами з уранового видобутку – до НАЕК Енергоатом.