Атомники обговорили новий ринок електроенергії
У листопаді на майданчику Южно-Української АЕС відбулось обговорення впровадження нової моделі ринку електроенергії, яка з 1 липня запрацювала в Україні.
Учасниками зустрічі стали старший начальник зміни АЕС ЮУАЕС Андрій Паляцький, головний диспетчер ЗАЕС Ілля Захаров, начальник зміни АЕС ХАЕС Михайло Сторожук, а також головний диспетчер-начальник служби головного диспетчера Рівненської АЕС Юрій Долганов.
За словами рівненського атомника, впродовж триденного візиту відбулось обговорення підсумків та перспективи роботи українських АЕС в умовах вітчизняного енергоринку та обмін досвідом у цьому напрямку. У ході спілкування обговорено організацію комерційного процесу на кожному з майданчиків АЕС, планування виробництва і відпуску електроенергії, виконання комерційних контрактів, моніторинг і облік виробництва та продажів, виробничі та інші показники, які використовуються для оцінки ефективності процесів продажів.
«Окрему увагу було присвячено питанням специфіки та особливостей обладнання АЕС, а також шляхи їх вирішення. Приміром у питанні щодо планування відпуску електроенергії на РАЕС та ЗАЕС виникають певні труднощі, пов’язані зі зміною температури циркуляційної води впродовж доби. На РАЕС, за відсутності ставка-охолоджувача та малого об’єму ковшів блочних насосних станцій, процес охолодження води відбувається за допомогою градирень. Цей процес дуже залежить від швидкості та напрямку вітру, температури повітря та атмосферного тиску. Все це разом впливає на зміну вакууму в конденсаторах турбін, а відповідно й на зміну потужності енергоблоків та АЕС в цілому. Новий ринок електроенергії в Україні зобов’язує до чіткого планування та дотримання графіка заявленого виробітку електроенергії (п’ятнадцятихвилинного, погодинного, подобового та помісячного), тому необхідно враховувати усі фактори, починаючи з регламентних робіт на енергоблоках, закінчуючи погодними умовами, які, у свою чергу, важко спрогнозувати. Одним із важливих питань було те, що з моменту запуску нової моделі ринку електроенергії в Україні зростають й вимоги щодо відхилення від графіків відпуску електроенергії, якщо раніше дозволялось 2%, то сьогодні вже лише 1%, - прокоментував Юрій Долганов. - Також під час заходу було зазначено позитивний момент – в умовах нового ринку, вітчизняні АЕС змогли підняти ціну на відпуск електроенергії. Незважаючи на те, що сьогодні НАЕК «Енергоатом» реалізовує 90% електроенергії (майже половину всього енергоринку країни) за фіксованим тарифом, а решту електроенергії за ринковою –10%, прибуток Компанія став збільшуватись, що у подальшому дозволить реалізовувати планові інвестиційні проєкти».
Усі нагальні питання, що піднімались під час зустрічі, нині у процесі колективного вирішення. Для цього постійно проводяться різні заходи на майданчиках АЕС України та іноземних АЕС. Зокрема, у вересні поточного року з метою поглибленого вивчення роботи європейського енергетичного ринку та перейняття кращих практик зарубіжних АЕС, які працюють в ринкових відносинах, атомники Рівненської АЕС побували на майданчику болгарської АЕС Козлодуй.
Кореспондент прес-центру РАЕС Анна Мохнар
Фото Юрія Долганова