Де гроші на доплати за роботу у зоні відчуження?
9 листопада 2018 року відбулася розширена нарада представників Атомпрофспілки з Головою Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталієм Петруком, на якій обговорювалися питання оплати праці на підприємствах, що належать до сфери управління ДАЗВ. Зустріч було ініційовано Атомпрофспілкою у рамках доручення Прем’єр-міністра України за результатами Всеукраїнської акції профспілок.
На засіданні обговорювалася, передусім, можливість ліквідації заборгованості із виплати доплат особам, які працюють у зоні відчуження. Напередодні представники Атомпрофспілки провели декілька зустрічей і консультацій з високопосадовцями профільних міністерств.
«Заступник Міністра Микола Шамбір запевнив нас у тому, що Міністерство соціальної політики зробило усе можливе, аби «закрити» заборгованість з доплат за роботу у зоні відчуження. Доплата на сьогодні становить 150 відсотків від прожиткового мінімуму на працездатну особу, повідомив Павло Прудніков. І що якщо торік і позаминулого року була ще можливість перерозподіляти кошти за різними бюджетними програмами, цього року такої можливості немає, тому що Міністерство фінансів затвердило бюджетну програму на рівні 2017 року. Як наслідок, дефіцит з виплат доплат за роботу у зоні відчуження становить близько 227 млн. Микола Шамбір також повідомив, що Мінсоцполітики спрямувало відповідного листа на Міністерство фінансів ще 12 вересня з відповідними обчисленнями і пропозиціями».
Павло Прудніков також повідомив, що фахівці ЦК Атомпрофспілки надіслали листа на Міністерство фінансів України і отримали відповідь, в якій йдеться що вирішення питання ліквідації заборгованості залежить від Міністерства соціальної політики і що, можливо, вдасться ситуацію виправити, коли буде коригуватися бюджет на наступний рік.
Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук запевнив учасників наради, що «Агентство не було осторонь вирішення цієї проблеми. Я особисто зустрічався з Іванкевичем Віктором Вікторовичем, державним секретарем Міністерства соціальної політики. І наша позиція співпадає з позицією Атомпрофспілки. Мене завіряють, що до кінця року вони внесуть зміни шляхом перерозподілу видатків між бюджетними програмами усередині міністерства. Ця обіцянка поки що не реалізована. Більше того, ми додатково фінансово страждаємо, адже сплачуємо податки, інакше потім доведеться платити штрафи, хоча сама надбавка не виплачується».
За результатами наради було вирішено підготувати спільне звернення, ДАЗВ і Атомпрофспілки, на Прем’єр-міністра України, аби він своїм дорученням зобов’язав Міністерство фінансів і Міністерство соціальної політики провести спільні консультації, не перекладаючи відповідальність один на одне за ситуацію, що склалася. Вони мають разом віднайти ресурс для ліквідації заборгованості з доплат за роботу у зоні відчуження. За браком такого ресурсу, у цьому разі, йшлося на нараді, необхідно виносити питання на засідання Кабінету Міністрів і вимагати відповідного коригування Державного бюджету на наступний рік.
На нараді йшлося також про необхідність підвищення рівня оплати праці на підприємствах зони відчуження з 1 листопада 2018 року, а також про включення додаткових коштів на підвищення заробітної плати у 2019 році під час доопрацювання проекту Державного бюджету України на 2019 рік. Йшлося й про прискорення прийняття у цілому Закону України № 8377-1 «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» щодо витрат на виплату і доставку пільгових пенсій».