Чому Ю-УАЕС відхилила тендерну пропозицію
Чому Южно-Українська АЕС відхилила тендерну пропозицію Інституту імені Патона
Відповідно до Протоколу розгляду тендерних пропозицій від 3.02.2017 тендерну пропозицію Науково-технічного комплексу «Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона» НАН України було відхилено згідно зі ст. 30 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
У зв'язку з ситуацією, що склалася, фахівці ВП «Южно-Українська АЕС» повідомляють таке.
Відповідно до програми продовження експлуатації енергоблока №3 на відкриті тендерні торги було винесено послугу з оцінки технічного стану та перепризначення терміну експлуатації реактора. Тендерні пропозиції надали 3 учасники. Під час розгляду пропозицій на відповідність кваліфікаційним критеріям з'ясувалося, що один з учасників – «Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона» НАН України - надав недостовірну інформацію про наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів (Розділ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» п. 5 «Кваліфікаційні критерії до учасників і вимоги, встановлені статтею 17 Закону», «Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного договору»). З цієї причини його тендерну пропозицію було відхилено.
Фахівці ВП ЮУАЕС підкреслюють, що робота, яку належить виконати, дуже відповідальна. Корпус реактора - це практично єдиний елемент у реакторній установці, який не підлягає заміні в процесі підготовки до продовження експлуатації енергоблока, і від оцінки його стану безпосередньо залежить можливість роботи блока в надпроектний період. Процес тривалий, вимагає наявності високої кваліфікації та досвіду виконання аналогічних робіт. Кінцевим його етапом стане узгодження отриманих результатів вітчизняним регулятором - Державною інспекцією ядерного регулювання України. «Це занадто специфічний напрямок роботи, щоб ми могли довірити його хай і кваліфікованому, але такому, що не має достатнього досвіду, персоналу, - підкреслює генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир Лісніченко. - Що стосується інституту ім. Патона, то з 4 найменувань робіт, вказаних у наданій ним довідці, нашої закупівлі відповідає лише одна. Ми отримали необхідну інформацію з Рівненської АЕС, де інститут виконує ці роботи. Проведений аналіз показав, що роботу наразі не закінчено і у регулятора є зауваження до наданих йому документів».
Пропозиції двох учасників тендеру, що залишилися, відповідають кваліфікаційним вимогам. Разом з наявністю необхідного обладнання, матеріально-технічної бази та персоналу необхідної кваліфікації, надано також документи, що підтверджують досвід виконання аналогічних договорів. Більше того, одна з фірм-учасниць виконувала аналогічні роботи в процесі продовження терміну експлуатації енергоблока №1 ЮУАЕС, і його сьогоднішня надійна робота в надпроектний термін - наочне підтвердження якості виконаних робіт.
Южно-українські фахівці також підкреслюють, що, відповідно до українського законодавства, ці фірми не є афілійованими компаніями, тому тендерний комітет не мав підстав для відхилення їхніх пропозицій.
У зв'язку з поданою інститутом ім. Патона скаргою до антимонопольного комітету, южно-українські фахівці підкреслюють, що діятимуть виключно в рамках закону та виконають усі рішення постійної комісії антимонопольного комітету. На самому підприємстві за результатами першого етапу закупівлі призначено службову перевірку. В разі виявлення порушень буде вжито заходів з їх усунення.
Що стосується поширених в деяких ЗМІ та соціальних мережах звинувачень, генеральний директор ВП ЮУАЕС підкреслює: «Гадаю, всьому колективу нашого енергокомплексу образливо чути та читати, коли нас звинувачують у «зраді» чи в тому, що ми підтримуємо окупантів. Наші працівники зібрали та направили на допомогу Збройним силам України більше 2,5 млн грн. Волонтери нашого автотранспортного господарства відремонтували більше 70 одиниць бойової техніки. І говорити, що ми сепаратисти – щонайменше, некоректно».
На думку фахівців ВП ЮУАЕС, подібні коментарі сприяють дестабілізації і без того складної ситуації у енергетичній галузі країни, та спрямовані на дискредитацію як атомної енергетики, що несе на нинішньому етапі основну відповідальність за енергозабезпечення країни, в цілому, так і Южно-Української АЕС, що забезпечує сьогодні 12% загального енерговиробітку в країні, зокрема.
Управління інформації та громадських зв’язків ЮУАЕС