Профспілки зустрілися з головою Держпраці
Профспілки зустрілися з головою Держпраці
На підставі звернень низки членських організацій Федерацією профспілок України було організовано зустріч представників профспілок з Головою державної служби України з питань праці Романом Чернегою, що відбулася 5 квітня поточного року. Участь у зустрічі взяв фахівець Атомпрофспілки з охорони праці та соціального страхування.
На зустрічі були розглянуті наступні питання:
1. Про законодавчі бар’єри (створені і які планується створити Державною регуляторною службою) на шляху повноцінної реалізації Державною службою з питань праці своїх повноважень, першочергові і спільні дії щодо їх усунення.
2. Про ініціативу Держпраці щодо перегляду постанови Кабінету Міністрів України № 1290 від 17.11.1997 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці».
3. Про звернення ПАТ «МК «Азовсталь» щодо відмови ГУ Держпраці в Донецькій обл. проводити перевірку порушень трудового законодавства відносно членів профспілки на ТОВ «Голметресурс», яка здійснює діяльність на ПАТ «МК «Азовсталь».
4. Про реалізацію в 2017 році Угоди про співпрацю між ФПУ і Держпраці.
5. Про подальшу роботу з упорядкування Списків 1 та 2.
У своєму виступі представник Атомпрофспілки зазначив наступне.
Стосовно змін до Постанови КМУ № 1290.
Атомпрофспілка не має всіх запропонованих проектів змін, вони не надходили, але ті, які надійшли від Міністерства енергетики та вугільної промисловості, профспілка підтримує, оскільки в основи них покладені напрацювання фахівців ДП «Схід ГЗК» і вони або уточнюють Списки, або їх розширюють, за виключенням позиції 58 у розділі ХХІІ, які стосуються програмістів.
Представники Держпраці завірили, що запропоновані зміні обов’язково будуть узгоджені із профспілками та обговорені на Громадській Раді при Держпраці, Головою якої є представник ФПУ Андрієвський Ю.З.
Угода про співпрацю між ФПУ і Держпраці.
Відмічено, що Атомпрофспілка намагалася у 2016 році налагодити співпрацю з територіальними органами Держпраці, де з ким це вдалося, а від заступника Головного Управління у Дніпропетровській області отримали відмову в участі технічного інспектора праці у комплексній перевірці ДП «Схід ГЗК», яку проводила ГУ.
Голова Держпраці подякував за приклад, наказав засвідчити це у протоколі та дав вказівку повторно надіслати у регіони Угоду та позитивно реагувати на звернення профспілок, або самим звертатись до них, мотивуючи це тим, що Угода і була підписана з метою залучення до перевірок опитних фахівців від профспілок, тому що інспекторів у службі не вистачає.
Списки № 1 та 2.
Атомпрофспілка занепокоєна затягуванням прийняття змін до Постанови КМУ стосовно Списків на пільгові пенсії, проект яких вже розроблено та узгоджено на всіх рівням. Ця проблема стосується насамперед багатьох працівників ДП «Схід ГЗК» та Зони відчуження, які вже з серпня не мають права на пільгову пенсію.
Керівництвом Держпраці було завірено, що вже всі питання зняті, роботодавці теж дали згоду, тому днями питання буде вирішено. Також передбачається поновити дію пільгових пенсій працівникам, передбаченим у змінах до Постанови КМУ, із зарахуванням стажу з 3 серпня 2016 року.
Інформація стосовно перезатвердження методики проведення атестації робочих місць за умовами праці наказом Держпраці.
Фахівцям ДП «НАЕК «Енергоатом» та Атомпрофспілки стало відомо про те, що замість «Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці», затверджених Постановою Мінпраці України № 41 від 01.09.1992, розробляється проект «Методики проведення атестації робочих місць за умовами праці», який передбачається затвердити наказом Держпраці.
Експрес аналіз, проведених фахівцями ДП «НАЕК «Енергоатом», свідчить про те, що передбачена зміна комбінації шкідливих факторів 3 класу, які враховуються для встановлення права на Список № 1 та 2, призведе до відміни такого права у практично всього персоналу АЕС з шкідливими умовами праці.
Представником Атомпрофспілки запропоновано окремо виділити час на фахове обговорення цього питання до його прийняття.
Представниками Держпраці висловлено, що дійсно інститутом праці розробляється така методика і після її розробки вона буде обговорюватись.
Фахівець ЦК Атомпрофспілки з охорони праці та
соціального страхування
Валерій Сіпєєв