Недашковський зустрівся з Лісогором
Нові робочі місця, інвестиції у соціальну сферу та перспективи економічного розвитку регіону обговорили президент «Енергоатома» та голова Іванківської РДА
Питанням соціально-економічного розвитку Іванківського району Київської області завдяки будівництву Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) була присвячена зустріч президента НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського та голови Іванківської районної державної адміністрації Максима Лісогора. Зустріч відбулась 7 липня у центральному офісі Енергоатома.
Звертаючись до голови РДА, президент Енергоатома підкреслив зацікавленість Компанії у максимально тісній співпраці з місцевою владою у сфері соціального-економічного розвитку та благоустрою територій, прилеглих до майданчика ЦСВЯП. «На розвиток інфраструктури прилеглих районів вдалось спрямувати достатньо велику суму – близько 3,7 млрд грн. Це ті 10 відсотків, що передбачені відповідним законом про ЦСВЯП. Адже ми опікуємося не лише будівництвом, але й тим, щоб наші будівельники, монтажники, а згодом й експлуатаційники, жили в гідних, комфортних умовах», - зазначив Юрій Недашковський.
За його словами, паралельно з питаннями соціально-економічного розвитку та благоустрою територій має розв’язуватись і питання створення нових робочих місць в Іванківському районі. «З адміністрацією району ми хотіли б співпрацювати з питань добору кадрів для ЦСВЯП. Враховуючи, що ЦСВЯП буде розміщено у зоні відчуження Чорнобильської АЕС, де ніхто не мешкає, оптимальна логістика доставки персоналу, навіть за умови роботи вахтовим методом, можлива саме з Іванківського району. Так, є категорії персоналу, які готуються не рік і не два, але за цим проектом є й окремі категорії, на які можна вже зараз знайти претендентів з достатнім рівнем кваліфікації з найближчих населених пунктів. Ми також маємо намір у співпраці з місцевою владою розгорнути програму підготовки персоналу для ЦСВЯП», - повідомив Юрій Недашковський.
Очільник Енергоатома підкреслив, що Компанія зацікавлена у максимальній локалізації інфраструктури з обслуговування ЦСВЯП у найближчих до сховища районах. «Не лише персонал, але й супутні спеціальні виробництва, які забезпечуватимуть технологічні потреби сховища під час експлуатації, повинні, за максимальної можливості, мати місцеву прописку», - додав Юрій Недашковський.
У свою чергу, голова Іванківської РДА Максим Лісогор подякував керівнику Енергоатому за увагу до потреб та інтересів населення Іванківського району.
«Населення Іванківщини – це близько 30 тисяч людей, з яких 27 тисяч мають статус постраждалих від аварії на ЧАЕС. Тому в людей лишився страх перед атомною енергетикою й усім, що з нею пов’язано. Але час йде вперед і нам треба робити якнайбільше для підвищення рівня життя людей, які постраждали від Чорнобильської аварії. Усі ми розуміємо, що на державному рівні проект ЦСВЯП вкрай потрібен, а Іванківщина та Полісся загалом мають отримати від будівництва сховища бонус у вигляді інвестицій у розвиток регіону. Зокрема, для нас дуже важливе питання створення нових робочих місць, тому ми хотіли б бачити центральний офіс нового підрозділу НАЕК «Енергоатом», який відповідатиме за ЦСВЯП, саме в Іванкові», - наголосив Максим Лісогор.
Також під час наради було обговорено важливість інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення регіону.
Довідка. 6 липня 2017 року НАЕК «Енергоатом» отримав ліцензію Державної інспекції ядерного регулювання України на право провадження діяльності на етапах життєвого циклу «будівництво та введення в експлуатацію ядерної установки» - Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій (ЦСВЯП). Місцем будівництва, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 року № 721-р, у ліцензії визначена зона відчуження Чорнобильської АЕС (Іванківський район Київської обл). Таким чином будівництво ЦСВЯП офіційно стартувало.
Контракт на будівництво ЦСВЯП між Енергоатомом і переможцем відповідного тендеру компанією Holtec International був підписаний ще у 2005 році, проте з ряду причин, у тому числі через зміну політичної кон'юнктури проект довгий час був фактично заморожений. Реальна робота за цим проектом відновилася у 2014 році.
12 жовтня 2016 року Кабмін виділив земельні ділянки загальною площею 45,2 гектара в зоні відчуження (Київська обл.) під будівництво ЦСВЯП.
3 листопада 2016 року Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України схвалила висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки стосовно Попереднього звіту з аналізу безпеки ЦСВЯП.
Контракт на будівництво сховища передбачає, що компанія Holtec International постачатиме спеціальне устаткування для сухого зберігання відпрацьованого ядерного палива та його транспортування, а також надасть Україні технології, що будуть застосовані, як на енергоблоках АЕС, так і при перевезенні ВЯП з АЕС до ЦСВЯП, а також у самому сховищі.