На РАЕС обговорили зміни організаційної структури
На Рівненській АЕС відбулась виробнича нарада з питань змін в організаційній структурі
Під головуванням віце-президента НАЕК «Енергоатом» Айдина Айсіна, представників дирекції Компанії та її відокремлених підрозділів на Рівненській АЕС відбулась виробнича нарада з питань змін в організаційній структурі.
РАЕС cтала першою в Україні електростанцією, яка в січні 2007 року успішно пройшла сертифікаційний аудит інтегрованої системи менеджменту (ІСМ) на відповідність вимогам міжнародних стандартів ISO 9001:2008 та ISO 14001:2004. Проте, 2014 року на підприємстві були виявлені недоліки у процесах управління персоналом у деяких моделях ІСМ, які знижували ефективність та результативність роботи. Тож, 2015 року адміністрація РАЕС розробила та подала заявку на зміну організаційної структури електростанції, ухвалення якої, стало запорукою створення нової, удосконаленої моделі управління.
Відтак, основною темою виробничої наради стало обговорення ініційованої та вже успішно функціонуючої оргструктури РАЕС, підсумовування результатів, яких вдалось досягнути впродовж двох років, та доцільність її впровадження у інших відокремлених підрозділах НАЕК «Енергоатом». Як зауважив генеральний директор РАЕС Павло Павлишин, нова структура управління персоналом дала змогу підвищити показники управління в підрозділах, акумулювати фактори мотивації персоналу, покращити якість відбору кандидатів на посади керівників та до кадрового резерву. «Нині на підприємстві чітко розподілені відповідальність та повноваження за напрямками. Зокрема реорганізація управління інфраструктурою дала змогу покращити керування об’єктами соціального розвитку та виробничо-побутового призначення. Завдяки оптимізації структури управління зазначених напрямків вдалось усунути дублювання функцій, підвищити ефективність управління підрозділами, збільшити надання платних послуг у соціальній сфері».
Загалом, позитивні практики відзначено у механізмах роботи за напрямками охорони праці та здоров’я, управління персоналом та інфраструктурою. Також, П. Павлишин розповів, яких корисних напрацювань вдалось досягти у роботі управління інформації та зв’язків з громадськістю. Крім того, в рамках наради директор підприємства спільно з віце-президентом Компанії А. Айсіним ознайомились з ходом реалізації проекту спорудження Комплексу переробки радіоактивних відходів, який перебуває на завершальному етапі з введенням комплексу у грудні поточного року.
«Безперечно, досвід, який здобула Рівненська АЕС – позитивний, хоча й не цілком досконалий. Однак, це проблема не лише Компанії, а й усієї атомної галузі України в цілому. На сьогодні існують труднощі фінансової мотивації персоналу, прикро, що вони виникли, у тому числі й через рішення органу, що регулює тариф на електроенергію. Адже атомна генерація виробляє левову частку електроенергії в країні, і у той же час має тариф, що не дає змоги забезпечити енергетикам конкурентоспроможної заробітної плати. Зазначу, що станом на сьогодні Енергоатом вже втратив більше 900 кваліфікованих фахівців, підкреслюю – саме через неможливість підняти оплату праці», - зазначив директор з кадрів та соціальних питань НАЕК «Енергоатом» Григорій Муляр.
В ході дводенної наради, планується підбити підсумки роботи Рівненської АЕС за новою оргструктурою, а також, враховуючи особливості кожної електростанції, розробити проект уніфікованої організаційної структури для усіх відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом». «Нинішній устрій ЗАЕС, ЮУАЕС, ХАЕС та Компанії в цілому вже застарів та потребує іноваційних змін. Керівництво Енергоатома має намір не просто розглянути це питання, а й втілити у життя. Прийшов час змін – настав час діяти», - підсумував віце-президент НАЕК «Енергоатом» Айдин Айсін.