Профспілкам України 200 років
Профспілкам України 200 років
Цій темі була присвячена Міжнародна науково-практична конференція з нагоди 200-річчя створення першої профспілкової організації на українських землях, яка проходила 9 листопада 2017 року у Львівському Національному університеті ім. Івана Франка.
Довгий час вважалося, що історія українських профспілок пов’язана із революційними подіями початку 20-го століття. Однак, останні історичні дослідження цієї теми свідчать про те, що українським профспілкам вже дві сотні років.
Учасники конференції зустрілися у стінах одного з найстаріших учбових закладів Європи у старовинному місті Лева, де кожний камінчик дихає історією, і відчувається неповторна атмосфера причетності до справ наших великих предків, які боролися протягом століть за визволення українських земель за національну державу. І логічно, що саме тут в умовах безкомпромісної боротьби людей за кращу долю, за кращі умови праці і життя у 1817 році зародився національний профспілковий рух, виникли перші профорганізації друкарської справи.
І, слід підкреслити, що перші профспілки на українських землях, які виникли на початку 19 століття, створювалися і функціонували на законній підставі, про що зазначено у офіційних документах того часу, а основним їх завданням була організація взаємної допомоги.
Вони стали першими громадськими організаціями, які виступили на захист економічних інтересів трудового народу і відіграли надзвичайно важливу роль у згуртуванні робітників, селян та інтелігенції, впливали на їх соціальне, економічне, культурно-освітнє та інше становище.
Це засвідчують архівні історичні документи, періодичні профспілкові та громадські видання здобуті у закордонних й вітчизняних архівах, результати наукових досліджень. Багато нового і цікавого учасники почерпнули також із виступів науковців, учасників конференції, що докапіталізує для профспілок і суспільства тему дослідження.
Конференція викликала зацікавленість у наших найближчих країн-сусідів: Білорусі, Молдови, Польщі і Чехії, представники яких взяли активну участь у роботі конференції разом з нами.
І це важливо ще й тому, що професійні спілки, які виникли та розвивалися на українських землях, входять до числа найбільш ранніх професійних організацій Європи і стали прообразом для створення професійних організацій на землях багатьох сучасних європейських країн та у Російській імперії. Зокрема, на східних, центральних і південних землях України у ХІХ–ХХ ст. широко розвивався профспілковий рух, який пройшов випробування революціями, війнами та повоєнним часом відбудови країни.
Про все це у своїй доповіді розказав історик Роман Берест, який презентував перший том «Історії професійних спілок України».
Виступаючи з доповіддю Голова Федерації профспілок України Григорій Осовий наголосив, що профспілки – це один із важливих елементів здорової та конкурентоспроможної економіки.
«Сьогодні історичний день осмислення загальної історії нашої діяльності тоді і зараз, - сказав він. - Та активність, синергія людей, які творили нашу спільну історію, має передатися нинішнім профспілкам. Адже, ми досі розбудовуємо нашу державу, нову економіку і потребуємо активності. Історія багатьох країн підтвердила той факт, що профспілки, як і релігія, є вічними. Завжди є власник, який наймає робітників, і завжди є робітники, які вимушені об’єднуватися, щоб захистити свої інтереси перед власником і державою. Світові ж профспілки мають велику 300-літню історію, вони зародилися в Англії», – повідомив Григорій Осовий. Та конкретизував, що Федерація профспілок України на сьогодні є найчисельнішим профоб’єднанням на території нашої країни, яка об’єднує 6 млн. 204 тис. членів, а це 44 українські профспілки, які охоплюють усі сектори економіки та 27 регіональних профоб’єднання».
У своєму виступі він також зазначив, що «Виникнення профспілкового руху в Україні ще у XVIII столітті є підтвердженням того, що ми маємо глибокі демократичні традиції і витоки, які повинні бути покладені у розбудову громадського суспільства на нинішньому етапі державотворення. Існування профспілкового руху в країні – це ознака рівня цивілізованості держави. Тому, є всі підстави стверджувати важливість значення цієї події не тільки для історії профспілок, а України в цілому. Всього міжнародного профспілкового руху.
Григоій Осовий закликав учасників конференції підтримати звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з проханням про встановлення і відзначення в Україні свята – Дня професійних спілок України, як факту визнання важливої ролі профспілкових організацій та їх об’єднань у формуванні громадянського суспільства та розбудові соціально-правової та економічно могутньої Української держави.
Голова об’єднання профспілок Львівщини Роман Дацько у своєму виступі нагадав присутнім про основні засади діяльності профспілок.
«На сьогодні у Львівській області налічується 350 тис. членів профспілок. Найважливіші три умови, які ми відстоюємо, як перед працедавцями, так і перед державою є: умови праці, безпека виробництва і гідна зарплатня. Ми виступаємо за збільшення мінімальної зарплатні, пенсії та стипендій. Вимагаємо від уряду створення Національної програми працевлаштування. Адже в Україні мільйони людей офіційно ніде не працюють і тому є незахищеними. У єдності наша сила, тому потрібно спільно боротися за свої права».
Учасники Міжнародної науково-практичної конференції прийняли резолюцію. За підсумками конференції Академією праці, соціальних відносин та туризму ФПУ буде видано її матеріали.
Прес-центр ФПУ