Продовження експлуатації 1-го енергоблоку ЮУАЕС
18 листопада 2013 р. у Палаці культури «Енергетик» в м. Южноукраїнськ відбувся завершальний етап громадських слухань щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС. У заході взяли участь мешканці Южноукраїнська і населених пунктів 30-кілометрової зони спостереження, представники громадських та екологічних організацій, представники Громадської Ради Держатомрегулювання.
Як наголосив під час доповіді в.о. президента ДП НАЕК «Енергоатом» Микита Константінов, «продовження терміну експлуатації енергоблоків АЕС – поширена практика в світовій енергетиці». Він нагадав, що більш ніж 70 країн задекларували намір розвивати ядерну енергетику і на сьогоднішній день в світі за даними МАГАТЕ експлуатується 435 атомних енергоблоки. 134 з них - із терміном експлуатації більше 30 років.
Виходячи з представлених учасникам слухань матеріалів, рішення щодо продовження терміну експлуатації енергоблоку №1 Южно-Української АЕС базується не лише на інженерних показниках, але і на економічній доцільності. Адже продовження терміну експлуатації енергоблоку коштуватиме 2,4 млрд. грн., натомість побудова нового – близько 40 млрд. грн. М. Константінов підкреслив, що в оновленій енергетичній стратегії України на період до 2030 року визначено економічну доцільність саме продовження термінів експлуатації енергоблоків АЕС.
За словами заступника головного інженера Южно-Української АЕС з модернізації та реконструкції Андрія Біндюкова, в 2013 році на виконання заходів з продовження терміну експлуатації першого енергоблоку були виконані майже всі обов'язкові заходи, три останні наразі у стадії завершення. Також Біндюков зазначив, що при проведенні робіт враховані і всі «постфукусімські» заходи. Зокрема гарантовано безпеку енергоблоку при таких проблемах, як землетруси силою до 9 балів, втрата електро- та водопостачання.
«Енергоблок № 1 ЮУАЕС приведений в стан більшої безпеки, ніж 30 років тому. Тоді ще не було достатньо знань про те, як працюють такі складні механізми як ядерні енергоблоки і тому вони безперервно вдосконалювалися. Показники ресурсу закладалися з великим запасом, і коли на основі отриманих знань та досвіду на станції провели оцінку, виявилося, що ресурс не використаний навіть наполовину», - заявив президент Українського ядерного товариства Володимир Бронніков. При цьому він додав, що реальний ресурс дозволяє безпечно експлуатувати енергоблок не менше ніж на 30 років.
У свою чергу голова ДІЯРУ Олена Миколайчук, яка головувала на громадських слуханнях, заявила, що за результатами обговорення колегія Держатомрегулювання, а потім ліцензійна комісія приймуть рішення щодо продовження терміну експлуатації енергоблока ЮУАЕС. «У більшості європейських країн прогнозний термін озвучується, але ліцензія видається на кожні 10 років. Я не знаю, наскільки в цьому моя пропозиція буде підтримана, але вважаю, що нам потрібно сказавши «А», сказати й «Б» та йти тим же шляхом », - сказала Миколайчук.
Довідка: Южно-Українська АЕС розташована на берегах Південного Бугу в місті Южноукраїнськ Миколаївської області і є відокремленим підрозділом ДП НАЕК «Енергоатом», входить до складу Южно-Українського енергетичного комплексу, який щорічно продукує 17-20 млрд. кВтг електроенергії, що становить 10% загального видобутку електроенергії в країні.
Джерело: прес-центр НАЕК «Енергоатом»