30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи
30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи
Президент України Петро Порошенко оголосив в Україні 2016 рік Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.
16 березня 2016 року у сесійній залі Верховної
Ради України було проведено
парламентські слухання на тему «30 років після Чорнобиля: уроки та
перспективи», повідомляє урядовий
портал.
Відкриваючи зазначений захід, заступник Голови Верховної Ради України Сироїд О.І. зазначила, що учасників слухань зібрало питання Чорнобильської катастрофи, яке серед усіх трагедій, що пережило людство, не має аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В. також наголосив на очевидній доцільності повного відновлення відповідних виплат та соціального захисту для учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.
Із доповіддю від Уряду виступила в.о. Міністра екології та природних ресурсів України Ганна Вронська.
Вона закцентувала увагу присутніх на головних питаннях, якими сьогодні опікується Міністерство екології та природних ресурсів та Державне агентство України з управління зоною відчуження, а саме: забезпечення бар’єрної функції та безпечного стану зони відчуження та Чорнобильської АЕС, поводження з радіоактивними відходами, радіологічного захисту населення та реабілітації радіоактивно забруднених територій.
Доповідач поінформувала, що протирадіаційний захист населення включає комплекс заходів, спрямованих на зниження доз опромінення і створення безпечних умов проживання. Фінансування цих заходів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, яким у 2015 році було виділено 2 млн. 014 тис. гривень. Водночас, зауважила доповідач, виконання цих умов стримується обмеженими можливостями бюджетного фінансування заходів у зоні відчуження.
В. о. Міністра екології та природних ресурсів України звернула увагу присутніх на питаннях здійснення радіологічного моніторингу стану забруднених територій та їх екологічного оздоровлення, а також введення в експлуатацію комплексу з поводження з радіоактивними відходами «Вектор». Крім того, вона поінформувала присутніх про стан реалізації Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.
Окремо в.о. Міністра зупинилася на питанні щодо робіт на майданчику Чорнобильської АЕС, що проводяться відповідно до затвердженої Законом України Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, зазначивши, що роботи на майданчику ЧАЕС тісно пов’язані з виконанням міжнародних проектів. Зауважувалося, що для створення інфраструктури для поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом ЧАЕС, перетворенням об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему реалізуються 4 великі проекти, які фінансуються за рахунок міжнародних фондів.
У доповіді зазначалося, що Урядом ведеться постійна робота щодо обговорення комплексу проблем, пов’язаних із забезпеченням законних прав на соціальний захист учасників ліквідації і постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, з метою розроблення і внесення узгоджених, соціально-виважених законодавчих ініціатив щодо врегулювання питань пенсійного забезпечення і соціального захисту зазначеної категорії громадян України.
Співдоповіді в межах компетенції також виголосили заступник Міністра соціальної політики України Іванкевич В.В., заступник Міністра охорони здоров’я України Шафранський В.В., Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Петрук В.В. та Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Божко С.Г.
На заході активно обговорювалися перспективи розвитку зони відчуження та її майбутній статус і розвиток. Зокрема, розглядалися міжнародно визнані підходи щодо територій, забруднених внаслідок масштабних радіаційних інцидентів, головними компонентами яких прийнято вважати визначення компетентного державного органу та розробку на державному рівні стратегії «відновлювальних» заходів (реабілітації) з метою подальшого повного чи часткового повернення у використання цих територій, із урахуванням радіаційних, екологічних, фінансових, соціально-економічних, демографічних та інших чинників.
Усі учасники парламентських слухань дійшли висновків, що для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи необхідно забезпечити:
- належне фінансування для виконання взятих Україною міжнародних зобов’язань щодо сплати внесків України до Чорнобильського фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки ЄБРР;
- вжиття заходів для завершення будівництва та введення в експлуатацію сховищ для захоронення РАВ у складі першої черги комплексу «Вектор»;
- вирішення питання поводження з радіоактивними відходами в Україні за рахунок впровадження системи їх класифікації, яка відповідає прийнятим міжнародним стандартам безпеки і ґрунтується на довгостроковій безпеці остаточного захоронення радіоактивних відходів;
- екологічне оздоровлення територій, забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи, шляхом їх фінансування за програмою «Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення»;
- реформування господарського комплексу зони відчуження, забезпечивши розвиток її інвестиційного потенціалу;
- збільшення видатків на фінансове забезпечення постраждалих;
- проведення пам’ятних заходів з нагоди 30-х роковин Чорнобильської катастрофи, зокрема, вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, здійснення просвітницької роботи серед дітей та юнацтва з метою попередження катастроф такого масштабу у майбутньому.
Підбив підсумки парламентських слухань Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Томенко М.В., який подякував всім учасникам за внесення конструктивних пропозицій. Запропонував доопрацювати проект рекомендацій з урахуванням висловлених під час обговорення зауважень та пропозицій до документів.