70 років від початку атомної промисловості
70 років від початку атомної промисловості
Цього року виповнюється 70 років від дня виходу постанови Державного комітету оборони СРСР «Про видобуток урану». Постанова передбачала створення спеціального інституту та початок робіт з геологорозвідки, видобутку та переробки на Україні уранової сировини.
Власне, з моменту виходу постанови, 27 листопада 1942 року, розпочалася офіційна історія української атомної галузі, в якій Східний гірничо-збагачувальний комбінат зробив свій значимий внесок, пише почесний ветеран праці ДП «СхідГЗК» Олександр Лівенцев.
«Я не міг залишити без уваги такий факт і вважаю своїм обов'язком відзначити цю ювілейну (у тому числі для нашого комбінату і міста) дату, адже наслідком цієї постанови було створення Східного гірничо-збагачувального комбінату, на якому мені довелося трудитися більш як 30 років, а у цілому у сфері атомної промисловості я пропрацював понад півстоліття».
Ветеран пише, що «спроби створення атомної промисловості проводилися в СРСРС й раніше, але країна перебувала у важкому економічному становищі після Жовтневої революції і Громадянської війни. Необхідно було вирішувати більш актуальні на той період задачі. Почалася війна, і роботи з атомного напряму припинилися, більшість учених-фізиків опинилися на фронтах. Радянська розвідка мала докладні відомості про роботи зі створення атомної бомби в США, що виходили від фахівців-атомників, які розуміли небезпеку для всього світу ядерної монополії однієї держави, або ж від співчуваючих СРСР».
Одним з вирішальних факторів, зазначає ветеран, став лист Сталіну на початку 1942 року з фронту фізика Флерова, який зумів переконати вождя і популярно донести необхідність займатися атомним напрямом. З цього моменту прискореними темпами розпочалися роботи зі створення атомної бомби в СРСР і розвитку атомної промисловості.
«Першу уранову руду доводилося доставляти на віслюках і верблюдах, однак, її було недостатньо. На початку 1943 року розпорядженням ДКО «Про організацію геологорозвідувальних робіт та видобутку урану» розпочалися інтенсивні пошуки уранових родовищ, і вже до 1945 року було відкрито поклади уранових руд в Середній Азії, розпочалося будівництво гірничо-хімічного комбінату № 6 (Ленінабад) з видобутку і переробки уранових руд у Середній Азії. Потім були відкриті родовища на Україні та розпочато будівництво заводу № 906 (Придніпровський хімзавод у Дніпродзержинську) для переробки уранових руд Первомайського та Жовторіченського родовищ. 29 серпня 1949 пройшло перше успішне випробування атомної бомби РДС-1 в СРСР. Гегемонії США в ядерній сфері було покладено, таким чином, край.
24 липня 1951 вийшла постанова уряду про створення комбінату № 9 (СхідГЗК) на базі українських уранових родовищ. Дещо раніше було створено рудоуправління № 10 на Північному Кавказі. Потім – Киргизький ДКХ в м. Фрунзе, урановий комбінат в Навоі, на півострові Мангишлак (Шевченко), на Уралі, в Сибіру. Багато уранової руди надійшло з тодішніх прорадянських держав: Східної Німеччини, Чехословаччини, Болгарії, де трудилися радянські фахівці. Таким чином, було закладено потужну атомну промисловість».
Ветеран відзначив велику роль у розвитку української атомної галузі, яку відіграло керівництво СхідГЗК у перші роки після розвалу СРСР і створення незалежної України. «В умовах жорстокої економічної кризи, під вогнем критики в ЗМІ, вимог закриття атомних електростанцій керівництво комбінату зуміло довести необхідність видобутку уранової руди, що дало змогу СхідГЗК уникнути такої трагічної долі як у заводу «Електрон» і деградації міста Жовті Води. Користуючись нагодою хочу привітати усіх ветеранів атомної промисловості та її сьогоднішніх трудівників з ювілейною датою. Бажаю атомній промисловості, Східному гірничо-збагачувальному комбінату розвиватися і далі на благо нашої держави».
Прес-центр Атомпрофспілки