Василь Кісільов: «Рука на пульсі чи на горлі?»
Не зважаючи на заяви Уряду про наміри побудувати енергонезалежну Україну, адже проект оновленої енергетичної стратегії ухвалено Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, єдине українське підприємство, що здатне виготовляти металевий цирконій для атомних електростанцій, перебуває у надзвичайно критичному стані і потребує термінової державної допомоги. Йдеться про Державне науково-виробниче підприємство «Цирконій», до назви якого у минулі роки додавали: «унікальне», «одне з п’яти, що випускає цирконій в Євразії», «найбільше в Україні за випуском цирконієво-гафнієвою продукції» тощо. У 2002 році підприємство опинилося у стані банкрутства. З того часу випуск продукції зменшується, борги та проблеми накопичуються. І видається, що лише профспілкова організація уперто і цілеспрямовано бореться за завод, за збереження трудового колективу. Однак, збереження заводу – це завдання, передусім, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, – так вважає голова профкому ДНВП «Цирконій» Василь Кісільов. І хоча це не «профспілкова справа», профспілці доводиться втручатися. Бо не можна працювати, коли рахунки заблоковано, сировина не надходить, в умовах втручання у діяльність заводу прокуратури, коли «новий виконуючий обов’язки генерального директора, колишній директор ПХЗ, по суті, нічого для поліпшення ситуації не робить». Тому на недавній позачерговій конференції трудового колективу працівники висловили йому недовіру.
- Трудовий колектив виступив проти виконуючого обов’язки генерального директора заводу «Цирконій», керуючого його санацією Шекутіна М. С., бо він відсторонився від вирішення проблем підприємства. Практично призупинено виробництво. Питання санації не вирішуються. Рахунки та майно підприємства арештовані. Заборгованість із заробітної плати працівникам не ліквідується, у тому числі за профспілковими внесками профкому - близько 60 тисяч гривень.
Протягом двох років колектив ініціює зустрічі з керівниками Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Ради національної безпеки, профільними депутатами, ніхто на наші волання по допомогу не відгукнувся. Але особливо дивує відсторонена позиція Міністерства. Наступного тижня буде обговорюватися оновлена енергетична стратегія, ухвалена цією поважною державною установою. З січня наступного року, зазначається в ній, буде на підприємство «Цирконій» надходити щомісяця 50 млн. грн.. Це, з огляду на сьогоднішню ситуацію, просто фікція. Як можна цьому повірити, коли роками проблеми заводу не вирішуються. Від чиновників Міністерства у кращому разі надходять стандартні фрази, мов, у курсі, «тримаємо руку на пульсі». Але ситуація така, що вже тримає нам «руку на горлі». Колектив «розсипається», люди зневірюються – звільняються, молодь більше двох місяців не затримується, пенсіонери підуть, не буде кому ні переказати досвід, ні працювати.
Треба віддати належне ЦК Атомпрофспілки, що підтримала у скрутній ситуації позицію профкому. На конференції трудового колективу ДНВП «Цирконій» був присутній заступник голови Атомпрофспілки Павло Прудніков. Наше питання розглядалося на засіданні Президії Атомпрофспілки і вирішено ініціювати трьохсторонню зустріч: представників трудового колективу ДНВП «Цирконій», Атомпрофспілки з профільними керівниками Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Надіємося на добре. Але, якщо знадобиться, колектив готовий і до кардинальних заходів – наболіло.
Прес-центр Атомпрофспілки