25 років Декларації про державний суверенітет
25 років Декларації про державний суверенітет
Чверть століття тому, 16 липня 1990 р., Верховна Рада України прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Було зроблено вирішальний крок на шляху до незалежності нашої країни.
Декларацію було прийнято у період розвалу СРСР, стрімкого загострення системної політичної та соціально-економічної кризи комуністичного режиму, кривавих міжетнічних сутичок в азійських і кавказьких республіках.
11 березня 1990 р. Литва вже проголосила свою незалежність від Радянського Союзу, Латвія і Естонія активно готували відновлення незалежності. На вулицях Києва, Чернігова та інших українських міст Українська Міжпартійна Асамблея, рухівці вже вели реєстрацію громадян Української Народної Республіки.
Самостійницькі національно-державні процеси охопили не тільки Україну та інші національні республіки, а також і Росію. 12 червня 1990 р. Перший з'їзд народних депутатів РРФСР прийняв Декларації про державний суверенітет РРФСР.
Прийнята Декларація про державний суверенітет України більшістю парламенту (355 голосів «за», 4 «проти» і 1 «утримався») у редакції, на яку мала вирішальний вплив демократичне депутатське об'єднання «Народна рада» – українська національно-демократична опозиція у Верховній Раді, стала програмою побудови незалежної держави.
У цьому історичному документі наголошено, що Верховна Рада УРСР проголошує суверенітет України як «верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах» і «є самостійною у вирішенні будь-яких питань свого державного життя».
Декларація надала поштовх і напрямок процесу утворення національних держав на території комуністичної імперії, яка розвалювалася. За місяць Верховна рада Білорусі прийняла декларацію про суверенітет республіки, яка повторювала тези української декларації про побудову самостійної держави.
Логічним продовженням реалізації положень Декларації про державний суверенітет України став ухвалений 1 липня 2010 року парламентом України Закон України „Про засади внутрішньої і зовнішньої політики”, повідомляє сайт Верховної Ради Україїни