СМСЧ мають залишатися спеціалізованими
СМСЧ мають залишатися спеціалізованими
У Дніпропетровській області розташовані три спеціалізовані медико-санітарні частини, що перебувають у колі діяльності Атомпрофспілки і, як засвідчує сама назва, є спеціалізованими. Заклади беруть участь у реалізації державних програм з надання медичної допомоги відповідним категоріям громадян відповідно до українських законів. Деякі чиновники, чи то з необізнаності з законодавством, а, може, з чиєїсь волі, порушують питання передачі згаданих СМСЧ у комунальну власність: «у користування територіальних громад». Якщо це станеться, можна буде забути і про виконання державних програм, і про надання необхідної працівникам галузі спеціалізованої медичної допомоги, вказує Атомпрофспілка і наполягає на виваженості чиновницьких рішень.
Як відомо, згідно з президентською програмою економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» передбачається передача державних закладів охорони здоров'я, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України (крім закладів загальнодержавного значення) і надають медичну допомогу населенню, у тому числі за професійною, не пов'язаною зі станом здоров'я людини, ознакою, у власність відповідних територіальних громад.
«Геніальна» ідея передачі у комунальну власність торкнулася і Спеціалізованої медико-санітарної частини № 8 (м. Дніпродзержинськ). Хоча СМСЧ № 8 постановою Кабінету Міністрів України (від 16 травня 2011 р. N 501) включено до Переліку закладів охорони здоров'я та програм у галузі охорони здоров'я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, видатки на які здійснюються з державного бюджету. А ще, відповідно до Плану першочергових заходів на період до 2009 року з поліпшення екологічного стану м. Дніпродзержинська, передбачено створення на базі СМСЧ № 8 реабілітаційного центру з обстеження жителів міста Дніпродзержинськ та обслуговування ветеранів уранового виробництва. Працівники новоутворених підприємств працюють на території, що має 7 сховищ, в яких захоронені радіаційно забруднені відходи. Програма приведення в безпечний стан (уранових) об'єктів Придніпровського хімічного заводу передбачає «створення на базі СМСЧ науково-профілактичного центру з радіаційної медицини «для вивчення стану здоров’я, медичного нагляду, профілактики, реабілітації та оздоровлення ветеранів ВО ПХЗ та членів їх сімей, працюючих на радіоактивно забрудненій території колишнього уранового виробництва, а також жителів міста та прилеглих районів, які мешкають у санітарних зонах».
Є розпорядження Кабінету Міністрів «Про заходи щодо забезпечення екологічної безпеки м. Дніпродзержинська та поліпшення соціального захисту населення міста» і затверджено план заходів з екологічної безпеки. Планом передбачено забезпечення у першочерговому порядку здійснення заходів з поліпшення медичного обслуговування населення м. Дніпродзержинська та санаторно-курортного лікування ветеранів праці, які мають таке право відповідно до законодавства. Було заплановано і державні видатки: упродовж 2010-2012 років – 6,0 млн. грн., по 2,0 млн. грн. щорічно – для придбання комплексного медичного обладнання для проведення обстеження населення міста. У листопаді 2010 року із державного бюджету надійшли 2,0 млн. грн. На ці кошти придбано медичне, хірургічне та ортопедичне устаткування, яке встановлене та працює за призначенням. Тобто, створення на базі СМСЧ реабілітаційного центру частково здійснено.
Однак, у разі передачі СМСЧ № 8 до спільної власності територіальної громади, про завершення організації на базі медико-санітарної реабілітаційного центру можна забути. Адже заклад у цьому разі не зможе отримувати бюджетні кошти та брати участь у загальнодержавній цільовій екологічній програмі приведення до безпечного стану уранових об’єктів виробничого об’єднання «Придніпровський хімічний завод». А головне, СМСЧ № 8 не зможе брати участь в обстеженні екологічного стану території міста та стану і динаміки захворювань населення. Наявні дані стану захворюваності свідчать про значне перевищення середньостатистичних обласних показників. Наприклад, у дітей – у 1.8 разу. Значно більшою в м. Дніпродзержинськ є також смертність серед працездатного населення репродуктивного віку.
Зважаючи на це, та на прохання трудових колективів, голова Атомпрофспілки звернувся до голови комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Сех І.І., першого заступника голови Дніпропетровської облдержадміністрації Крупського А.Ф., директора департаменту охорони здоров’я Дніпропетровської облдержадміністрації Гінзбург В.Г., мера м. Дніпродзержинськ Сафронову С.О. з проханням і сподіванням на виважені рішення: недопущення передачі СМСЧ № 8 у комунальну власність, недопущення зриву Програми приведення у безпечний стан (уранових) об'єктів Придніпровського хімічного заводу, збереження кількості видів медичної допомоги у спеціалізованому медичному закладі.
Голові комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірині Сех голова Атомпрофспілки Валерій Матов надав наступні профспілкові пропозиції:
1. Проведення аналізу екологічної та соціальної ситуації у м. Дніпродзержинську та підготовки пропозицій щодо удосконалення нормативно-правової бази у сфері соціального захисту населення міста.
2. Проведення моніторингу стану виконання плану заходів щодо забезпечення екологічної безпеки м. Дніпродзержинська та поліпшення соціального захисту населення міста, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 1628.
3. Відновлення затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року N 1628 бюджетного фінансування програми створення на базі Державного закладу «СМСЧ № 8 МОЗ України» міста Дніпродзержинськ реабілітаційного центру на 30 ліжко-місць та закупівлю додаткового медичного обладнання, необхідного для його функціонування.
Прес-центр Атомпрофспілки