Дискримінація за ознакою статі та віком
Дискримінація за ознакою статі та віком
Основною причиною дискримінації на ринку праці є не релігійна або сексуальна орієнтація, а стать та вік, - такі дані європейських досліджень.
Зокрема, дані Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, що проаналізувало цього року 160 тисяч пропозицій польського ринку праці, з’ясувало, що найпоширенішою (86 відсотків) є дискримінація за ознакою статі. При чому, чим престижнішою є посада, тим частіше компанія зазначала, що на посаді бажає бачити чоловіка. Хоча трудове законодавство та існуюче тут сім років спеціальний антидискримінаційний закон передбачає штраф 3 тис. злотих. У 2011 році до трудових судів надійшло 913 справ про порушення принципів рівності у ставленні до чоловіків і жінок. Повністю або частково було задоволено лише 41 справу.
Другою за поширеністю дискримінаційною умовою є вік. Наприклад, місця барменів і офіціантів в Греції пропонують переважно особам до 25 років. З такою дискримінацією за віком, або ейджизмом, українці звикли миритися. Згідно з оприлюдненими результатами соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, 49,9 % респондентів вважають, що в Україні існує дискримінація, серед них 51,7 % певні, що в основному вона має вікову ознаку. Чи не найчастіше українців під час працевлаштування оцінюють за їхнім віком. На українському ринку праці нелегко доводиться молодим, а старшим, у яких за плечима чималий досвід, – й поготів. Як молоді, так і старшим відмовляють у наданні роботи без об’єктивних на те причин: через вік, не зважаючи на освіту та особисті якості працівників.
І в Україні роботодавці як в приватному, так і в державному секторах регулярно підкреслюють бажану стать працівника в оголошеннях про вакансії та вимагають під час співбесід інформацію про сімейні обставини, яку згодом використовують для відмови у роботі.
Бажання винаймати чоловіків роботодавці зазвичай виправдовують традиційними стереотипами стосовно фізичних та інтелектуальних можливостей жінок та їхніх сімейних обов’язків. Як наслідок, жінки витісняються в низькооплачувані сфери послуг та державний сектор або шукають роботу, у тому числі і за сумісництвом, у нерегульованому тіньовому секторі.
В Україні ще складніше, ніж в Європі, з доведенням у суді випадків дискримінації за ознакою віку та статі, оскільки справи такі є дуже специфічними і складними.
Прес-центр Атомпрофспілки