Україна денонсувала угоду про добудову ХАЕС
Україна денонсувала угоду про добудову Хмельницької АЕС російськими компаніями
Сьогодні Верховна Рада України ухвалила законопроект «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС, повідомляє урядовий портал. За денонсацію угоди проголосували 234 народних обранці.
Наслідком прийняття цього законопроекту є припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС, підписаної 9 червня 2010 року у м. Києві та ратифікованої Верховною Радою України 12 січня 2011 року згідно із Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС».
3 лютого 2015 року Міненерговугілля направило в зацікавлені органи виконавчої влади проект розпорядження КМУ «Про питання будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС», пунктом 2 якого було доручено Міністерству закордонних справ України підготувати та подати до КМУ пропозиції про припинення дії угоди. Однак у МЗС продемонстрували невдоволення недостатньою обґрунтованістю необхідності зміни підрядника.
Російська сторона (ДК «Росатом», ЗАТ «Атомстройекспорт») на порушення Міжурядової угоди намагалася змінити вихідний проект будівництва, який був визначений статтею 1, та не забезпечила організацію фінансування будівництва енергоблоків відповідно до статті 4 Міжурядової угоди.
Невиконання російською стороною своїх зобов'язань відповідно до положень Міжурядової угоди робить неможливим будівництво енергоблоків відповідно до запропонованого проекту, що є неприйнятним для подальшого виконання Угоди.
Припинення дії Міжурядової угоди дасть можливість забезпечити будівництво енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС із застосуванням модифікованої реакторної установки ВВЕР-1000 альтернативного постачальника. Застосування альтернативного обладнання вимагає налагодження співробітництва з новим постачальником. Раніше свою зацікавленість у виконанні проекту демонстрували представники чеської компанії Skoda, але з умовою – вони братимуть участь у добудові двох блоків Хмельницької АЕС тільки після розірвання угоди з Росією.