Уряд ухвалив хорошу чорнобильську концепцію
Уряд ухвалив хорошу чорнобильську концепцію
Погане – фінансування
Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію реалізації державної політики у сфері розвитку діяльності в окремих зонах радіоактивного забруднення унаслідок Чорнобильської катастрофи.
Метою урядового розпорядження (№535-р від 18 липня 2012 р.) є: «визначення напрямів і пріоритетів організаційної, виробничої, науково-технічної, природоохоронної та іншої діяльності у зоні відчуження, що спрямовується на мінімізацію екологічної небезпеки та збереження природних багатств, матеріальних, духовних і культурних цінностей, забезпечення стійкості і біорізноманіття її екосистеми та використання території зони відчуження у господарських цілях».
За словами представника Атомпрофспілки у Чорнобильській об’єднаній організації профспілок Миколи Тетеріна, «це добре опрацьований, хороший професійний документ, що опирається на базові закони і нормативні акти, розроблені ще Мінчорнобиля та з часів створення Адміністрації зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення. Нова Концепція уточнює завдання, що виникли у процесі нашої діяльності. Її було погоджено нашою профспілковою організацією і за нею ми плануватимемо свою діяльність».
Проте, є «але». Як відомо, існує декілька десятків програм «чорнобильського» спрямування, серед яких лікування онкозахворювань, наукові дослідження, міжнародний фонд «Укриття» тощо. І там дійсно, як зазначається у Концепції, «фінансування передбачено за рахунок коштів не лише державного бюджету – грантів, подарунків, благодійних внесків й інших засобів, у тому числі отриманих у результаті реалізації окремих видів діяльності на території зони відчуження».
Однак, програма зі зняття Чорнобильської атомної електростанції з експлуатації та діяльність, що проводиться у зоні відчуження, тут переважне число робіт стовідсотково фінансується з Державного бюджету.
- І фінансується недостатньо, - зазначає Микола Тетерін і продовжує. - Цього року ми знову будемо захищати свій бюджетний запит. І передбачаємо, що знову нам дадуть у двічі менше тих коштів, що ми потребуємо. Хоча у запиті ми вказуємо точні розрахунки, підготовлені безпосередньо фахівцями підрозділів, конкретні кошти для проведення цими підприємствами необхідних заходів з державної програми. Міністерство фінансів наче не ставить їх під сумнів, однак, пояснює «обрізання» кошторису у дивний спосіб. Наприклад, що ВВП наступного року в Україні зросте на 3 відсотки, тому коштів на наступний рік нам буде виділено на рівні поточного.
Що це для нас означає? Доведеться або скорочувати працівників, або «урізати» програму заходів. Адже зростає інфляція, збільшуються ціни, особливо на енергоносії.
Від недофінансування у першу чергу страждає соціальна частина. На сьогодні на основному підприємстві зони відчуження – «Чорнобильському спецкомбінаті», де працює 2,5 тисяч осіб, накопичилося 6 млн. зарплатних боргів, виплат на оздоровлення немає. У цілому на фінансування завдань зони відчуження до кінця року не вистачає 18 млн. гривень.
Профспілкова організація цього року двічі зверталася до Кабінету Міністрів України з листом щодо критичного стану підприємств зони відчуження. Постійно привертає увагу урядовців до того, що необхідно збільшити фінансування, у першу чергу на «соціалку». У зоні відчуження працюють за вахтовим методом. Працівники перебувають по 15 діб поза домівкою, їм необхідно надати житло, нагодувати, привезти, довезти тощо. Вартість харчування не підвищується три роки поспіль, воно не просто «поганеньке» - не відповідає нормам.
Звичайно, страждає і виробництво. Застаріла техніка, уся підлягає списанню. Возимо радіоактивні відходи КрАЗами 1986 року. З часів аварії жодного новенького не купували. Базуються ці «розвалюхи» у Прип’яті, запчастин до них теж немає. Тільки дивуєшся, як наші люди у таких умовах ще можуть працювати. Поки що справляємося. На щастя, немає хоч змін керівництва. Роботами у зоні відчуження незмінно керує Холоша Володимир Іванович, тепер голова Державного агентства України з управління зоною відчуження. Маємо надію, що працюватиме з ним і надалі. Могли би робити більше і краще. Однак, дедалі робити це стає важче.
Довідково:
Реалізувати Концепцію передбачається у період до 2017 року «шляхом максимального залучення кваліфікованого персоналу Чорнобильської АЕС та інших підприємств зони відчуження, у тому числі підприємств, які провадять діяльність на етапах будівництва та експлуатації об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами».
З цією метою передбачено «удосконалення захисних бар'єрів, зміцнення гідротехнічних споруд, заходи щодо зниження ризику лісових пожеж у зоні відчуження, щодо зменшення обсягів міграції радіоактивних речовин за межі зони під час екстремального вітру, урагану, смерчу, зменшення обсягів техногенного розповсюдження радіонуклідів».
Передбачається розвиток виробництва, пов'язаного з дезактивацією обладнання та матеріалів, що перебувають у зоні відчуження, з метою їх повернення в господарське використання, опрацювання питання про розміщення плавильного виробництва для отримання металу для виготовлення контейнерів (бочок) для зберігання радіоактивних відходів. А також зняття Чорнобильської атомної електростанції з експлуатації та перетворення об'єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему і будівництво у зоні відчуження комплексу об'єктів для поводження з радіоактивними відходами.
Розглядається можливість реалізації проекту у сфері зеленої енергетики, у тому числі розміщення вітрових і сонячних електростанцій, вирощування сільськогосподарських енергетичних культур і розміщення виробництва з їх переробки.
Лілія Соколова,
Прес-центр Атомпрофспілки