Зустріч Голови Атомпрофспілки з Міністром екології
Зустріч Голови Атомпрофспілки з новообраним Міністром екології
11 грудня відбулася зустріч Голови Атомпрофспілки України Валерія Матова та представника Атомпрофспілки у Чорнобильській об’єднаній організації Миколи Тетеріна з Міністром екології та природних ресурсів України Ігорем Шевченком. З новопризначеним міністром було обговорено блок термінових для вирішення питань. Йшлося, передусім, про необхідність невідкладного призначення керівника Державного агентства України з управління зоною відчуження (центрального органу виконавчої влади, діяльність якого координується Урядом через Міністра екології). Тривала відсутність або призначення керівника ДАЗВ у якості виконуючого обов’язки, зазначив Голова Атомпрофспілки, дестабілізує ситуацію й ефективне виконання державних завдань, а вони є специфічними й надзвичайно важливими: подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, поводження з радіоактивними відходами тощо. Міністр виявив розуміння і пообіцяв наблизити вирішення цього питання. Як і необхідність продовження переговорного процесу щодо укладення Галузевої угоди між Атомпрофспілкою та Міністерством екології, розпочату з попереднім керівним складом цього відомства.
Обговорювалася також можливість створення Агентства з питань ядерної енергетики та промисловості з функцією управління та організації розвитку ядерної галузі, в тому числі з включенням ДСП ЧАЕС та підприємств зони відчуження, що виконують роботи з поводження з радіоактивними матеріалами, РАВ та ВЯП (відповідне рішення було прийнято Пленумом ЦК Атомпрофспілки 20 червня 2014 року). Однак, міністр зазначив, що «питання не на часі».
«Основним питанням, яке необхідно вирішити, і на якому ми зосередили найбільшу увагу міністра – це хронічне недофінансування з державного бюджету чорнобильських державних програм. Щорічно воно «урізається» на 10-20 відсотків. І цього року передбачається 25-відсоткове зниження бюджетування на 2015 рік. При чому, на значну суму знижується заробітна плата - на близько півтори тисячі гривень. Ми попередили міністра, що подібні кроки є неприпустимими з урахуванням важливості виконуваних у чорнобильських завдань і що скорочення фінансування призведе до ще більшого соціального напруження у колективах. Ми розуміємо ситуацію в країні, але процес бюджетування повинен регулюватися шляхом спільних консультацій з профспілкою, і в економії бюджетних коштів необхідно правильно розставляти пріоритети. Підприємства зони відчуження виняткові, на них не можна «економити», і тут особливо важливим є соціальний аспект, в жодному разі не можна «економити» на соціальній захищеності працівників, їхній заробітній платі», - зазначив Валерій Матов.
Також порушувалося питання доплат за роботу у зоні відчуження вахтовим методом, перепогодження відповідної постанови Кабінету Міністрів. Згадана урядова постанова надзвичайно важливий для працівників зони відчуження нормативний документ, який регулює питання Списку № 1 – порядок нарахування пільгових пенсій для більшості осіб, які працюють у зоні відчуження, питання організації лікувально-профілактичного харчування працівників, організації проживання персоналу, який працює в зоні відчуження вахтовим методом тощо. Якщо дію цієї постанови не продовжити найближчим часом (поки формується бюджетний запит на наступний рік), практично з 1 січня наступного року припиниться їх фінансування і, як наслідок, за цим відбудеться стагнація чорнобильських робіт.
«Дві третини роботи зроблено. Отримано погодження у цілій низці відомств, залишилося отримати погодження у Міністерстві фінансів та Мінекономіки, і це найскладніше завдання, враховуючи сьогоднішню ситуацію, - сказав В. Матов. - Загалом ми знайшли у нового міністра розуміння і сприйняття профспілкової позиції у плані необхідності вирішення питань, які на сьогодні вже «горять» на порядку денному. Ігор Шевченко пообіцяв оперативно «підключитися», розуміючи важливість завдань, і що часу для їх виконання залишилося обмаль - 1 січня 2015 року вже ось-ось. На разі профспілкові фахівці терміново готують для міністра необхідну довідкову інформацію».
Прес-центр Атомпрофспілки