Уряд ухвалив проект Державного бюджету 2014
Уряд ухвалив проект Державного бюджету 2014
11 вересня Уряд ухвалив проект державного бюджету на 2014 рік. Держбюджет формувався з урахуванням зростання економіки на 3%, інфляції - 8,3% і надходжень від приватизації держмайна - 17 млрд грн. При цьому доходи зведеного бюджету можуть виявитися на 8% меншими, ніж вони були заплановані на 2013 рік.
В.о. Голови ФПУ Сергій Кондрюк, який брав участь в урядовому засіданні, зазначив, що «формування Державного бюджету, на жаль, відбувається на фоні погіршення можливостей для України виходу на світові ринки. Бюджетний процес також ускладнює фактор збільшення ставок запозичень, які Україна могла б залучити у якості інвестицій до вітчизняної економіки. Не зважаючи на це, планується реальне зростання ВВП на 3% проти поточного року. Важливим, на його думку, є недопущення зростання дефіциту Держбюджету та утримання його у межах 2,5-3 % від ВВП.
Одне із завдань формування бюджету - це створення бездефіцитності Пенсійного фонду та ліквідація прихованих форм його дефіциту. Від приватизації, за попередніми оцінками, очікується понад 15 млрд. грн. прибутків від продажу близько 160 об’єктів державної власності».
Як розповів Сергій Кондрюк, особливу увагу було приділено необхідності забезпечення позитивного соціального розвитку реалізації президентських ініціатив -суттєве зростання у наступному році мінімальної заробітної плати, також має підвищуватись ЄТС для бюджетників і зменшуватись розрив між базовим тарифом ЄТС і розміром мінімальної зарплати, – лише на ці цілі, на підвищення соцгарантій, у бюджеті планується понад 9 млрд. грн. додаткових коштів.
Процес затвердження мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму проходить на тристоронньому рівні за участю уряду, роботодавців і профспілок. Федерація роботодавців і Федерація профспілок України пропонували їх підвищити на 5,5% і 33% відповідно. Також під час обговорення проекту Держбюджету зазначалося, що за його рахунок планується фінансування заходів на розширення мережі дошкільних закладів, їх капітальний ремонт та будівництво. Планується передбачити кошти на сприяння отримання молоддю першого робочого місця, суттєву увагу буде приділено розширенню можливостей місцевих бюджетів для фінансування своїх зобов’язань з виплат заробітної плати працівникам бюджетної сфери, повній оплаті комунальних послуг», зазначив представник профспілок.
У прес-службі Кабінету Міністрів охарактеризували мету бюджету-2014 як «забезпечення стабільності держфінансів, а також економічного розвитку та соціального захисту громадян». «Основні показники проекту державного бюджету на наступний рік базуються на зростанні ВВП на 3%. Інфляція передбачена на рівні грудень до грудня – 8,3%, державний борг – 32,4% від ВВП, дефіцит державного бюджету очікується на рівні 2,7% від ВВП», йдеться у повідомленні урядового порталу.
За словами першого заступника голови Адміністрації президента Ірини Акімової, запропоновані показники відповідають даним, наданим міжнародним організаціям. «Ці цифри навряд чи зміняться, тому що це жорсткі, принципові речі. Можуть змінюватися цифри всередині розподілу насамперед витрат. Усі подають свої пропозиції та уточнення, відбувається дискусія на рівні галузевих міністерств по загальним цифрам», - зазначила вона, повідомляє newsru.ua У Мінфіну є на це час лише до кінця тижня.
Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко заявляв, передає видання, що бюджет наповнюється не просто стабільно, а навіть краще, ніж було передбачено.
Дохідна частина зведеного бюджету оцінюється в 457 млрд грн. Це на 8,5% менше, ніж було закладено у цьому році. Обсяг трансферів з держбюджету Пенсійному фонду буде збільшено на 4,1 млрд грн - до 87,4 млрд грн, його дефіцит очікується на рівні 22 млрд грн. У поточному році дефіцит Пенсійного фонду становитиме 21,9 млрд грн. Фонд оплати праці, на підставі розміру якого розраховуються надходження від єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб, становитиме 524,5 млрд грн (+3,7%). Відомо також, що обсяг допомоги молодим фахівцям становитиме близько 100 млн грн, а матерям-героїням, інвалідам, учасникам і дітям війни збільшиться до 400 млн грн (+6,7%).
На думку експертів, прогнози Кабміну щодо зростання економіки завищені, хоча максимально наближені до очікувань МВФ (2,8%) і збігаються з даними Світового банку. У 2014 році навряд чи вдасться вийти на зростання більш як 2%. Щоб було зростання, потрібно стимулювати інвестиційний попит, платоспроможність населення і збільшувати комунальні тарифи, вважає директор Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерій Геєць. Якщо останнє буде складно реалізувати на рік напередодні президентських виборів, то збільшення соціальних виплат може стати одним з факторів інфляції.