День комп’ютерника і програміста
12 вересня – День комп’ютерника і програміста – неофіційне свято програмістів, що відзначається на 256-й день року. Число 256 (два у восьмому ступені) обрано тому, що це кількість чисел, які можна виразити за допомогою одного байта. Практично кожен електронний пристрій – від пульта дистанційного керування до складних промислових верстатів з програмним управлінням – свого часу пройшли через руки фахівців з програмування.
Безпосередньо і повсюдно стикаються з працею славних програмістів на атомних електростанціях. Так, важко уявити ефективну й безперебійну роботу найбільшої атомної станції України ( і одну з найбільших в Європі) – Запорізької АЕС – без її Служби інформаційних технологій (СІТ).
Щоправда, Служба формувалася у сьогоднішньому її вигляді роками. «Самостійне плавання» розпочалося у 1985 році з єдиної лабораторії автоматизованих систем управління, виведеної зі складу цеху ТАІ Запорізької АЕС.
На сьогодні до складу Служби інформаційних технологій входить дві лабораторії і два сектора. До її підпорядкування увійшла і типографська дільниця, адже і типографії почали працювати в «інформаційному форматі». Протягом 2011-2012 років до магістральних каналів передачі даних підключено адміністративні споруди транспортного цеху та НСО.
Інфраструктура відокремленого підрозділу НАЕК «Енергоатом» ОП ЗАЕС з кожним роком збільшує обсяг програмного забезпечення. Кількість версій і модифікацій ПЗ за останні 10 років зросла удвічі. Подвоїлося число користувачів суспільного та спеціалізованого ПЗ за 5 років.
Зріс удвічі обсяг робіт персоналу СІТ за останні три роки, адже подвоївся і комп’ютерний парк та кількість супроводжуючого програмного забезпечення. На промисловому майданчику Запорізької «атомки» організовано більш як дві тисячі робочих місць, і 75 відсотків з них підключено до локально-обчислювальної мережі.
Керівник Служби інформаційних технологій ОП ЗАЕС Олег Васенко заступив на посаду минулого року, однак, «своє господарство» знає як «п’ять пальців» і волів би відзначити кожного з працівників. Колектив лабораторії прикладного програмного забезпечення на чолі з Олегом Костюковим, який забезпечує безперебійну роботу супроводжуючого програмного забезпечення, регламентований доступ користувачів до інформаційних ресурсів, розробку та упровадження нових задач автоматизованої системи управління підприємством. Діяльність лабораторії у першу чергу спрямовано на автоматизацію бізнес-процесів підприємства, підвищення виробничої ефективності у цілому.
Лабораторія експлуатації інформаційних систем на чолі з Вірою Емченко забезпечує працездатність персональних комп’ютерів і периферійного обладнання ОП ЗАЕС, безперебійну роботу локально обчислювальної мережі. Виконує друк вихідних форм великих розмірів, наприклад, відомості із заробітної плати. Забезпечує технічну підтримку усіх нарад і конференцій, що відбуваються в ОП ЗАЕС.
Наслідком роботи сектору системного обслуговування на чолі з Андрієм Смирновим є безвідмовна робота серверів опрацювання даних, надійне зберігання інформації, забезпечення доступу до електронної пошти, інтернет, а також атестація об’єктів інформаційної діяльності.
Сектор наладки і ремонту обчислювальної техніки на чолі з Олегом Риловим виконує вхідний контроль і тестування нового обладнання. Разом з тим – і дефектацію, списання обладнання, що було у користуванні.
Служба інформаційних технологій ЗАЕС, безумовно, і надалі розвиватиметься. Відбуватиметься це й унаслідок розвитку комп’ютерної науки, і через збільшення завдань самої атомної станції. Так, сьогодні вводиться в промислову експлуатацію автоматизована система комерційного обліку електроенергії. Закінчується будівництво каналу передачі даних для цифрових систем спостереження МАГАТЕ.
Лілія Соколова,
Прес-центр Атомпрофспілки
На фото: програмісти Служби інформаційних
технологій ОП ЗАЕС за роботою