Жінок у політиці мало, але працюють вони багато
Жінок у політиці мало, але працюють вони багато
Сьогодні, 12 червня 2015 року, на конференції, що проводив Міжнародний центр перспективних досліджень у Києві, йшлося про доступ жінок до політики та про якість жіночої політичної діяльності. Жінки вперше серйозно долучені до прийняття рішень, 7 жінок-депутаток очолюють ключові парламентські комітети, є віце-спікер, заступниці керівників фракцій. Але це ще дуже і дуже мало.
Доцентка кафедри соціології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Тамара Марценюк представила дані дослідження «Доступ жінок до політики в Україні: національний і регіональний рівні». Україна ратифікувала безліч міжнародних документів стосовно забезпечення рівних прав і можливостей для чоловіків і жінок, та гендерний моніторинг парламентських виборів 2014 року виявив, що жінок серед кандидатів на одномандатних виборчих округах залишається надзвичайно мало. Лише 10 з 29 зареєстрованих політичних партій, що брали участь у виборах за пропорційною складовою, включили до своїх списків 30 і більше відсотків жінок, як того вимагає українське законодавство.
У той же час експерти на конференції навели такі дані: жінки - депутатки в середньому є співавторами 15 законопроектів, чоловіки - 7. Жінки активніші у виступах, часто мають більшу компетенцію і професіоналізм.
Збільшити жінок в усіх органах влади закликала Ірина Геращенко. «Особливо важливо це в контексті реформи децентралізаціі і місцевих виборів, що мають відбутися восени. В регіональній владі має бути більше жінок - компетентних і відповідальних. І щоб деякі партійні ретрогради не забули цю вже прописну європейську істину при складанні будь-яких списків - краще закріпити гендерну квоту законодавчо».
Вона також зазначила: «Я пишаюся тим, що за останні роки нам з колежанками з МФО «Рівні можливості», що об'єднує депутаток, вдалося подолати багато стереотипів і сьогодні жінку - політика і суспільство, і колеги сприймають серйозно. Ми вперше серйозно долучені до прийняття рішень, 7 жінок-депутаток очолюють ключові парламентські комітети, є віце-спікер, маємо заступниць керівників фракцій. Але це ще дуже і дуже мало. Ми давно напрацювали і зареєстрували законопроект про обов'язковість щонайменше 30-відсотковоі гендерноі квоти. Жінок має бути більше і в уряді - і це відповідальність коаліціі. Будемо відстоювати принцип гендерноі рівності і квотування на рівні закону».
Лілія Соколова,
Прес-центр Атомпрофспілки