ЄС переглянула Директиву з ядерної безпеки
ЄС переглянула Директиву з ядерної безпеки
11 червня країни ЄС домовилися щодо поправок до Директиви з ядерної безпеки. Директива передбачає зокрема, що кожні шість років країни ЄС будуть проводити взаємні експертні огляди безпеки ядерних реакторів. Підготовка такого документу розпочалася після аварії на Фукусімі (Японія). Після формального ухвалення його Радою ЄС, країни матимуть три роки на інтеграцію положень Директиви до своїх правових систем.
"Ядерна безпека є найважливішим питанням для європейців, тому ми повинні докласти всіх зусиль для того, щоб забезпечувалися найвищі стандарти в цій галузі на кожній окремій АЕС у всіх країнах Європейського Союзу", - сказав комісар ЄС з енергетики Гюнтер Еттінгер. Він додав, що нова Директива забезпечить подальший прогрес в області інфраструктури ядерної безпеки у Європейському Союзі.
Планується, що перше експертне дослідження буде проведено вже в 2017 році. Крім того, принаймні, раз на десять років, країни ЄС будуть оцінювати рамки національної безпеки.
Переглянута Директива також передбачає посилення ролі та незалежності національних регуляторів. Нові правила передбачають розроблення для національних ядерних регулюючих органів і власників галузевих підприємств комунікаційної стратегії, в якій буде закладено, зокрема, принципи інформування громадськості у разі виходу з ладу ядерної установки. Крім того, громадськість матиме ширшу (відповідно до різних національних правових систем) можливість брати участь у прийнятті рішень щодо ядерного будівництва (АЕС).
Довідково. Після подій в Японії у 2012 році в ЄС було проведено так звані «стрес-тести на безпеку АЕС». Вони засвідчили, зазначено у висновках Ради ЄС, що методи і практики, які застосовуються на атомних електростанцій в різних країнах-членах ЄС можуть бути поліпшені.
Під час стрес-тестів були випробувані заходи безпеки на випадок надзвичайних подій та ситуацій, аварій, стихійних лих, нещасних випадків авіакомпаній, сейсмічної активності тощо, у тому числі випробовувалася надійність системи охолодження реактора.
На сьогодні в 14 країнах ЄС працюють 132 реактори, чотири (у Франції, Фінляндії та Словаччині) знаходяться у стадії будівництва. Ще 16 реакторів в дев'яти країнах ЄС, включаючи Польщу, планується побудувати у недалекому майбутньому.
За матеріалами польського інформагентства РАР