Працюємо відповідно до Закону про профспілки
Працюємо відповідно до Закону про профспілки
Законом України «Про громадські об’єднання», що вводиться в дію з 1 січня 2013 року, встановлено загальні правові та організаційні засади реалізації права на свободу об’єднання, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об’єднань. При цьому визначено (частина третя статті 2), що «особливості регулювання суспільних відносин у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення окремих видів громадських об’єднань можуть визначатися іншими законами».
Таким законом, що визначає особливості правового регулювання, засади створення, організаційну побудову, права та гарантії діяльності професійних спілок, їх організацій та об’єднань, є Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності». Закон про професійні спілки базується на нормах Конвенції МОП № 87 про свободу асоціації і захист права на організацію. Зазначена Конвенція гарантує організаціям працівників (якими є профспілкові організації) право створювати свої організації, самостійно визначати їх статус, структуру, регламенти тощо.
З метою уникнення можливого вільного тлумачення посадовими особами органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування норм Закону про громадські об’єднання Федерацією профспілок України 19.09.2012 р. направлено запит Міністерству юстиції України з проханням підтвердити у офіційному роз’ясненні, що особливості регулювання утворення, реєстрації, діяльності та припинення професійних спілок, їх організацій та об’єднань визначаються спеціальним Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Міністерство юстиції України направило запит Федерації профспілок України для розгляду за належністю Державній реєстраційній службі України - головному у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об’єднань громадян та інших громадських формувань.
Розглянувши звернення Федерації профспілок України, Укрдержреєстр надав офіційне роз’яснення: «Відповідно до статті 2 Закону України «Про громадські об’єднання» дія цього Закону поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об’єднань в Україні.
Дія цього Закону не поширюється на суспільні відносини у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення:
1. політичних партій;
2. релігійних організацій;
3. непідприємницьких товариств, що утворюються актами органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування;
4. асоціацій органів місцевого самоврядування та їх добровільних об’єднань;
5. саморегулівних організацій, організацій, які здійснюють професійне самоврядування;
6. непідприємницьких товариств (які не є громадськими об’єднаннями), утворених на підставі інших законів.
Особливості регулювання суспільних відносин у сфері утворення, реєстрації, діяльності та припинення окремих видів громадських об’єднань можуть визначатися іншими законами.
Закон України «Про громадські об’єднання не містить положень, які б визначали, що сфера його діяльності поширюється на правовідносини у сфері утворення, реєстрації діяльності та припинення професійних спілок.
З огляду на зазначене, Державна реєстраційна служба України вважає, що ці правовідносини визначаються Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Таким чином, Федерація профспілок України домоглася чіткого визначення сфери застосування Закону України «Про громадські об’єднання» у частині його правозастосування щодо професійних спілок, їх організацій та об’єднань.
Інформаційно-аналітичний центр ФПУ