У Польщі будуть боротися зі стресом спільно
Профспілки і роботодавці Польщі будуть боротися зі стресом спільно
Найбільші профспілкові центри Польщі та організації, що об'єднують роботодавців країни, підписали угоду, відповідно до якої будуть активно боротися зі стресом на виробництві. Документ містить спільні експертні рекомендації, які дозволять максимально знизити напругу на робочих місцях і нівелювати інші негативні явища, пов'язані з надмірною перевтомою польських трудівників.
Про те, що угоду буде підписано, стало відомо ще 7 лютого. Ініціативу підтримали найвідоміші профспілки країни: "Солідарність", "Всепольська угода профспілок" і "Форум профспілок Польщі". З боку роботодавців документ було схвалено організацією "Роботодавців РП", "Конфедерацією Левіатан", а також "Союзом польських ремісників".
- Сьогодні ми стали свідками безпрецедентної солідарності двох сторін у вічній суперечці працівників і роботодавців. Ми можемо з упевненістю говорити про конструктивний діалог, який дав можливість посунутися у питанні поліпшення якості національного трудового середовища, - підкреслив Славомир Адамчик , координатор переговорів з укладення угоди, що представляє незалежна профспілка "Солідарність".
Підписаний соціальними партнерами документ передбачає внесення поправок до польського законодавства, а конкретніше – до постанов Міністерства праці та соціальної політики. Профспілки домоглися того, щоб до параграфу, що стосується питань безпеки на робочому місці, було введено поняття психосоціального середовища. Таким чином, буде більш точно враховуватися фактор професійних ризиків і складності виробництва, що дозволить ефективніше боротися з напругою і втомою у трудових колективах. Друга поправка стосується положення постанови, що входить до рамкових програм тренінгів з безпеки та гігієни праці.
Відтепер до програми обов'язкового інструктажу працівників підприємств буде включено проблематику стресу. Це дозволить значно підвищити розуміння небезпеки стресогенних факторів на виробництві та запропонує низку методів рішення даної проблеми.
- Наші спільні рекомендації вже передано до Міністерства праці та соціальної політики. Найближчим часом усі положення будуть розглянуті, і розпочнеться процес внесення конкретних поправок до законодавства, - зазначає Вітольд Польковський, представник організації "Роботодавці РП", який брав участь у переговорах з профспілками.
За оцінкою соціальних партнерів, які підписали документ, стрес у Польщі спричинює такі чинники як погана організація робочого часу, а також порушення правил гігієни та безпеки на окремо взятих підприємствах. Ускладнюють ситуацію надто великі очікування з боку начальства по відношенню до працівника, погана оцінка компетентності та кваліфікації персоналу, погані умови праці: сильне запилення, гучний звук , надмірні вібрації.
Профспілки і роботодавці Польщі вирішили піти ще далі і заявили про створення спільної робочої групи, яка буде на постійній основі займатися питаннями психосоціальних загроз. Особлива увага приділятиметься моббінгу – психічному насильству на виробництві .
- У цьому питанні ми не хотіли б обмежуватися лише рекомендаціями для міністерств і відомств. Ми будемо у постійному контакті з профспілками, що дасть змогу реагувати на загрози набагато швидше, - зазначає Вітольд Польковський, який представляє інтереси польських роботодавців.