Для підвищення ціни на газ немає підстав
Для підвищення цін на газ для населення немає підстав
Представники профспілкових об'єднань України 7 лютого зустрілися з керівником місії Міжнародного валютного фонду в Україні Крістофером Джарвісом та постійним представником МВФ в Україні Максом Альєром. Вони ознайомилися з позицією Фонду стосовно соціальних умов можливого кредитування України. Однією з таких умов було зазначено підвищення цін на газ для населення та тарифів на теплопостачання житлового фонду.
На думку членів делегації Федерації профспілок України та інших профспілкових об'єднань, для підвищення цін на газ для населення немає жодних економічних підстав. Як зазначив заступник Голови ФПУ Сергій Українець, повідомляє Інформаційно-аналітичний центр ФПУ, та ціна, що сплачується зараз населенням, цілком покриває затрати на видобуток та транспортування газу до кожного будинку в Україні. «Розрахунки показують, що максимальна собівартість видобутку газу трьома провідними газодобувними компаніями становить близько 300 гривень за тисячу кубометрів «голубого палива», - підкреслив він. – Транспортування газу по Україні не перевищує 200 гривень за тисячу «кубів». Отже цілком економічно обґрунтованою ціною має бути ціна близько 500 грн. Таким чином нинішня ціна, яку платить населення України, - 720 – 800 грн., вже зараз значно перевищує ту, яка повинна бути. Більш того, велику частину цієї різниці спрямовано на сплату податків до бюджету.
Представники профспілок піддали критиці висновки експертів МВФ, зазначивши, що в них немає серйозних економічних аргументів, які можна сприймати, як економічно обґрунтовані. Вони також наголосили на тому, що важко погодитися з твердженням експертів, що підвищення цін на газ змусить населення ще більше економити його. Представники профспілок зазначили, що населення і без того стало споживати значно менше газу: якщо 5 років назад споживали близько 20 млрд. кубометрів, то зараз – 16,5 - 17 млрд. Люди активно замінюють старе газове обладнання на нове економне і більш продуктивне. Утеплюються будинки і квартири. Все це – за свої кошти.
Додатковим стимулом є диференційовані ціни на газ, які за ініціативи профспілок було встановлено у 2007-2008 роках У зв'язку з цим переважна більшість домогосподарств, бажаючи платити нижчу ціну, стали використовувати газу не більш межі споживання 2, 5 тисячі кубометрів.
Профспілкові представники зазначили: якщо допустити тиск більш високих цін на населення, то може дійти до того, що люди просто почнуть відмовлятися від споживання газу, переходячи на інші види опалення – дрова, солому, вугілля. Це може зумовити негативну реакцію суспільства масове невдоволення людей діями МВФ, активний супротив з боку професійних спілок. Крім того слід врахувати, що в умовах триваючої рецесії рівень доходів населення не дозволить оплачувати зростаючі тарифи.
Профспілковою стороною також було підкреслено, що, за Конституцією України, надра належать народу України. Тому не може бути так, щоб держава добувала газ з надр нашої країни і продавала його власникові – народу України за світовими цінами, даючи при цьому заробити надприбутки бізнесу. Більш того, у нові ціни закладається інвестиційна складова, тобто населення має оплатити ще і технічне переозброєння галузі. Після приватизації всі ці оновленні підприємства стануть дешевим подарунком великому бізнесу.
Представники профспілок запропонували провести під егідою МВФ зустріч експертів від профспілок, відповідних міністерств, державних регуляторів, і детально розглянути структуру і обгрунтування затрат на видобуток і транспортування газу, виробництво і доставку тепла, електроенергії, щоб разом переконатися у необхідності чи навпаки – передчасності підвищення цін і тарифів.
У рамках проведення цього заходу презентувати результати експертних досліджень, виробити спільні підходи у вирішенні актуальних і складних проблем, які турбують зараз громадян України, сформувати громадську думку щодо запровадження ефективної тарифної політики яка сприятиме скороченню дефіциту енергетичної доступності.
Рішення керівник місії пообіцяв повідомити дещо пізніше.