Залучення психологів на АЕС задокументовано
Залучення психологів на АЕС задокументовано
10 жовтня – Всесвітній день психічного здоров’я
Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року за ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я. Метою заходу є скорочення поширеності депресивних та психічних розладів, а головне – профілактика таких станів, у тому числі й на робочому місці. Атомники належать до категорії працівників, діяльність яких визначається Законом України «Про психофізичний відбір до виконання особливо-небезпечних робіт». Тобто, залучення психологів в атомній енергетиці задокументовано.
Є інші нормативні документи, що регламентують на АЕС участь психологів у заходах з підбору кадрів, адаптації персоналу, реабілітації тощо. Для виконання таких завдань створено спеціальні підрозділи, що займаються людським фактором.
В атомній галузі психологи уперше з'явилися на американських АЕС після аварії на "Три-Майл Айленд" (TMI) у 1979 році. Це сумно відома подія спонукала галузь уперше серйозно задуматися про вплив людського фактору на безпеку експлуатації. Адже причина аварії на TMI була пов'язана безпосередньо з помилкою людини. До подій 1979 року людина на виробництві розглядалася як «придаток» механізмів, – усі процедури було чітко прописано інструкціями. Аварія довела, що в силу варіативності психіки людина не може працювати так «чітко» як машина. Коли на TMI "виліз" людський фактор, на персонал стали звертати підвищену увагу, а на станціях з'явилися штатні психологи.
Історія вітчизняної атомної психологічної служби веде свій початок від 1982 року, коли було створено першу галузеву психологічну лабораторію "Прогрес" в Міненерго СРСР. Потім психологічні відділи стали з'являтися і на самих атомних станціях.
Поштовхом в усьому світі до більш прискіпливої уваги психологів до персоналу, що обслуговує АЕС, стала Чорнобильська трагедія. Адже навантаження на атомника, особливо на блочному щиті управління (БЩУ), надзвичайно велике. Психологи стверджують, що здоров’я працівника є результатом взаємодії особистості й виробничого оточення, при цьому особливе навантаження в психологічному плані, на їхню думку, сьогодні змістилося з площини «людина–машина» на стосунки між виробничими партнерами, колегами. І допомога психологів з огляду на це на виробництві і в інших колективах є надзвичайно важливою. Тому психологів на атомних станціях ще називають «барометром» працівників АЕС .
Відділи охорони здоров’я на АЕС пильно відслідковують психофізичний стан працівників-атомників. Результати спостережень і тестів, усі психологічні й фізіологічні показники вносяться у так звані «паспорти здоров’я» атомників, на основі яких в індивідуальному порядку підбираються методи відновлення їхніх сил. Цьому прислуговуються створені на АЕС кімнати психологічної розрядки, підтримувані атомними станціями добре розвинені спортивні комплекси, де атомники мають змогу знімати виробничий стрес, займатися різноманітними видами спорту, адже недарма є ствердження, що в здоровому тілі здоровий дух.
Прес-центр Атомпрофспілки