МАГАТЕ слідкуватиме за ядерним паливом онлайн
МАГАТЕ слідкуватиме за ядерним паливом онлайн
На Южно-Українській АЕС змонтовано локальну мережу відеоспостереження МАГАТЕ. Вона пов'язала в єдине ціле автономні відеосистеми, установлені в центральних залах трьох атомних енергоблоків для фіксування всіх процесів, пов'язаних з обліком і переміщенням ядерного палива. Монтаж і наладку внутрішньої об'єднуючої мережі з виведенням інформації в офіс міжнародного агентства на ЮУАЕС виконав технічний фахівець МАГАТЕ, що спеціально прибув з цією метою.
Як повідомляє відділ роботи з громадськістю та ЗМІ ВП Ю-У АЕС, головна перевага оновленої системи спостереження у тому, що вже найближчим часом вона дасть змогу усю інформацію про переміщення ядерного палива надавати в режимі онлайн безпосередньо до штаб-квартири МАГАТЕ у Відні. До цього жорсткі диски з відеозаписами інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії вилучали для перегляду раз на квартал.
Ратифікувавши договір про нерозповсюдження ядерної зброї, Україна взяла на себе зобов'язання про виключно мирне використання ядерних матеріалів. Для технічного контролю гарантій у цій царині МАГАТЕ, що вже майже півсторіччя перевіряє безпеку ядерної діяльності в світі, застосовує цілий ряд процедур: опечатування реакторних установок після ремонтних кампаній, контроль за надходженням свіжого та відправкою відпрацьованого ядерного палива, а також за всіма паливними операціями на самій АЕС. Серед інших методів контролю застосовується і відеоспостереження за паливними касетами.
Згідно зі встановленими міжнародними нормами, персонал атомних станцій не має доступу до обладнання МАГАТЕ. Завдання підприємств, де розташовано системи спостереження агентства, - забезпечити його збереження та постійне електроживлення. Таким чином виключається будь-яка можливість зміни зафіксованих даних.
За інформацією фахівців відділу ядерної безпеки ЮУАЕС, жодних претензій, пов'язаних з порушеннями гарантій безпеки ядерної діяльності, за увесь період здійснення контролю МАГАТЕ на адресу підприємства не надходило.
Прес-центр Атомпрофспілки