Триває 103-а сесія Міжнародної конференції праці
Триває 103-а сесія Міжнародної конференції праці
У ці дні у Женеві проходить 103-а сесія вищого керівного форуму Міжнародної організації праці (МОП) - Міжнародної конференції праці (МКП). У ній беруть участь близько 4 тисяч делегатів від трудящих, роботодавців та урядів 185 країн-членів МОП, а також офіційна тристороння делегація України, до складу якої входять представники Уряду, організацій роботодавців та профспілок.
У цьому році президентом 103-ї сесії Міжнародної конференції праці було обрано Даніель Фунес де Ріоха, делегата від роботодавців Аргентини.
Відкриваючи 103 сесію Міжнародної конференції праці Генеральний директор МОП Гай Райдер закликав до справедливої політики міграції і посилення заходів проти примусової праці та до створення якісних робочих місць.
Перед делегатами Конференції виступив також в.о. Голови ФПУ Григорій Осовий. У своїй доповіді, як повідомляє департамент міжнародної роботи ФПУ, Григорій Осовий зупинився на складній ситуації в Україні, до якої прикуто увагу світової спільноти. Проте, на жаль, «це не пов'язано з досягненнями в економіці та сфері праці. Народ, що змістив корупційну владу з надією змін на краще, опинився перед новими викликами. Унаслідок агресивної політики Росії окуповано Крим, на Сході України, де зосереджено велику промисловість і шахти, відбувається, по суті, неоголошена війна, і щодня гинуть люди». На його думку, ситуація ускладнюється світовою фінансово-економічною кризою. Згідно з прогнозами, падіння ВВП України цього року становитиме близько 5%. Невелике зростання очікується лише з 2015 року. У першу чергу, внаслідок розширення економічних зв'язків з країнами Євросоюзу, з якими підписано Угоду про Асоціацію. Однак, стратегічне рішення проблеми, на думку профспілок, знаходиться, перш за все, у створенні нової моделі економічного і соціального розвитку України. Нинішня модель розвитку, що будувалася протягом більш як двох десятиліть на дешевій праці, коли працівник жив «від зарплати до зарплати», вичерпала себе. У цілому, вартість робочої сили в Україні недооцінено, у порівнянні з європейськими країнами у 2 - 4 рази.
Щоб скоротити масштаби нерівності й сприяти запобіганню зростання феномена працюючих бідних, профспілки просять Міжнародну організацію праці посприяти Україні в реформуванні системи оплати праці.
Українські профспілки також категорично не погоджуються з МВФ щодо того, що в попередні роки зростання заробітної плати та пенсій в Україні було занадто високим, і це нібито негативно позначилося на її економіці.
Справжня причина економічної кризи, вважає Г. Осовий, - в її масштабній тінізації, розкраданні коштів попередньою владою, тотальній корупції, що перешкоджає нормальному веденню бізнесу та притоку інвестицій.
Гострою проблемою для України залишається заборгованість з виплати заробітної плати.
З метою ліквідації зарплатних боргів профспілками ініційовано зміни до чинного законодавства. Насамперед, профспілки запропонували ввести нарахування компенсації за затримку виплати заробітної плати, а у разі неплатоспроможності роботодавця законодавчо проводити виплати через гарантійні установи, як це і передбачено відповідною конвенцією МОП.
Сьогодні багато підприємств працюють за схемою неповної зайнятості. При цьому 44% незайнятих на ринку праці це молоді люди у віці до 35 років.
Григорій Осовий повідомив, що у зв'язку із загрозою масових скорочень працівників унаслідок кризи Президія ФПУ закликала Уряд негайно вжити заходів щодо стабілізації роботи підприємств та пошуку нових ринків збуту вітчизняної продукції. З цього питання також ведуться переговори з об'єднанням роботодавців.
ФПУ розраховує, що МОП, у свою чергу, продовжить надавати підтримку подальшої гармонізації українського трудового та соціального законодавства з європейським,
Міжнародна конференція праці продовжить свою роботу до 12 червня 2014 року.