SOS — ЧОРНОБИЛЬ
SOS — ЧОРНОБИЛЬ
Велика пожежа у зоні відчуження
26 квітня 2015 року о 23.30 у зоні відчуження почалася пожежа. На 28 квітня полум’ям охоплено майже 2000 га. Горять лісові масиви, сухостій, трава в районі Іллінців, Стечанки, Буряківки, Чистогаловки, Копачів, Рудні-Іллінецької, інших колишніх поселень. До боротьби з пожежею залучені працівники лісових пожежних станцій ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» та екіпажі пожежної частини. Причини загоряння уточнюються. За даними ДСП «Чорнобильський спецкомбінат», пожежа перебуває у стадії локалізації. За даними контролю, потужність експозиційної дози не перевищує показники за останній тиждень. Має місце збільшення концентрації радіонуклідів у повітрі. Контрольні рівні (для цієї території) за показниками вмісту радіонуклідів у повітрі та потужності дози не перевищені.
Оперативний штаб при ДАЗВ України готує інформацію для ЗМІ (інформація постійно уточнюється).
Що ускладнює роботу: відсутність пального у пожежній частині. Все це склалося у зв’язку з катастрофічним недофінансуванням підприємств, установ та організацій у зоні відчуження. І хоча на сьогодні величезними зусиллями Атомпрофспілка України домоглася виділення коштів на фінансування підприємств зони відчуження, але через тривале непризначення керівника ДАЗВ України, на якому також наполягала Профспілка, сьогодні за цієї надзвичайної ситуації нікому в цьому органі виконавчої влади підписати потрібні документи.
Від редакції: про наслідки, висновки й уроки найстрашнішої пожежі від 1992 року у зоні відчуження, що на 29 квітня 2015 року ще не подолана, ми дізнаємося дещо пізніше. Але той факт, що першими забили на сполох про величезне стихійне лихо саме атомпрофспілкові повпреди у зоні відчуження — лідер Чорнобильської об’єднаної організації Микола Тетерін і його соратник Геннадій Михайлюк, голова профкому ДСП «Чорнобильський спецкомбінат» Валентин Рижук та заступник Голови Атомпрофспілки України Павло Прудніков, є незаперечним. Їхні перші тривожні повідомлення телефоном отримав офіційний орган Атомпрофспілки — редакція газети «Атомник України», яка оперативно сповістила за електронними адресами центральні ЗМІ й агенції про масштабну пожежу на радіаційно забрудненій території.
І надалі розголос редакції про оперативну уточнену обстановку з передової «пожежного фронту» не припинявся. Інформаційний прорив стався, все-таки. На цю надзвичайну подію пополудні 28 квітня відреагувало найвище керівництво країни. Здавалося б, проблеми, пов’язані з ліквідацією наслідків аварії, відійшли на другий план через війну на східних кордонах країни, проте Чорнобиль строку давності не має. Атомпрофспілка України учергове категорично наголошує, що уряд країни надскладний комплекс проблем зони відчуження підміняє згубною практикою обмеження/зменшення фінансування, зниження соціальних стандартів і гарантій, скорочення чисельності працівників.
Реплика
Конечно, СЕЙЧАС, оснований для паники нет, наконец-то серьезно люди работают, НО... Почему наши представители в Чернобыле звонили нам в ЦК Атомпроф-союза еще в 8.00 утра 28-го и говорили о том, что пожар не локализован и тем более не потушен (как сообщали СМИ), площадь разрастается, у пожарных нет топлива (денег нет с начала года), к очагам подобраться невозможно (дороги заросли, а для их расчистки денег нет годами). Звоним в Минэкологии — отвечают, мол, нам такой информации не поступало. В ГАЗО Украины — вообще никто трубку не берет по одной простой причине: председатель Агентства по управлению зоной отчуждения уволен еще 8 апреля и до сих пор не назначен даже вр.и.о. То есть в Агентстве до сих пор нет НИ ОДНОГО руководителя с полномочиями управления и правом подписи. Мы стали бомбить информагентства, звонить на горячую линию в Кабмин, в фейсбуке поднимать волну. И только после обеда началось какое-то подобие шевеления. А зона возгорания тем временем расширялась и пришлось людям прилагать героические усилия по ее локализации. В общем все произошло так, как обязано было произойти. Полное игнорирование ГОДАМИ проблем зоны отчуждения, отсутствие финансирования даже самых необходимых статей затрат: ЗАРПЛАТА (задолженность в несколько месяцев), электроэнергия, вода, тепло, ГСМ, отсутствие руководства Агентства — все это совершенно логичным образом вылилось в катастрофу, которую к тому же пытались замолчать и минимизировать.
Павел ПРУДНИКОВ,
заместитель Председателя Атомпрофсоюза Украины