Олександрівська ГЕС - 400 мільйонів кіловат-годин!
Олександрівська ГЕС - є 400 мільйонів кіловат-годин!
Олександрівська гідроелектростанція подолала 400-мільйонний рубіж виробітку електричної енергії з початку експлуатації. Ця подія співпала з 14-ою річницею початку її роботи - перші кіловати, вироблені на ОГЕС, надійшли в енергосистему України на початку квітня 1999 року. Тоді Олександрівська гідроелектростанція стала першим об'єктом гідроенергетики, введеним в дію на території незалежної України.
Як повідомляє відділ роботи з громадськістю та ЗМІ ЮУАЕС, Олександрівську гідроелектростанцію було збудовано на кошти Южно-Української АЕС поряд з Вознесенською гідроелектростанцією, зведеною в 1927 році (потужність 470 кВт) за проектом ГОЕЛРО. 2 гідроагрегати Олександрівської ГЕС сумарною потужністю 11,5 МВт узяли на себе роботу станції-ветерана, устаткування якої виробило свій ресурс і було виведене з експлуатації.
Головне завдання гідроелектростанції сьогодні - підтримка рівня води для Ташлицької гідроакумулюючої станції. Олександрівське водосховище, розташоване в каньйоні р. Південний Буг, служить нижньою водоймою для ГАЕС.
Олександрівське - найнижче в каскаді бузьких водосховищ. Починаючи з 2010 року, воно працює за новими правилами, згідно з якими в періоди маловоддя використовується як водний акумулятор. Під час весняного паводку у водоймі акумулюється додатковий запас води, який спрацьовується в період літньої межені для зменшення вододефіциту в нижній течії річки.
У періоди великих весняних повеней Олександрівський гідровузол може використовуватися також як захисний бар'єр - інженерні споруди ОГЕС у цьому випадку стають регулятором водної стихії. У надзвичайних ситуаціях вони здатні затримати потік води та забезпечити її безпечний стік у пониззя, запобігаючи затопленню і підтопленню населених пунктів, розташованих нижче за течією р. Південний Буг.
Планові підйоми рівня, а також спрацювання водосховища виконуються згідно з графіком, затвердженим Міжвідомчою комісією зі встановлення режимів роботи водосховищ і водогосподарських систем басейну річки Південний Буг.
Додатково. Олександрівська ГЕС і Ташлицька ГАЕС – складові Южно-Українського енергокомплексу, що є єдиним в Україні підприємством з комплексним використанням базових ядерних і маневрених гідроакумулюючих потужностей, а також водних ресурсів річки Південний Буг.
На даному етапі в експлуатації перебувають 3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт Южно-Української АЕС, 2 гідроагрегати сумарною потужністю 11,5 МВт Олександрівської ГЕС і 2 гідроагрегати сумарною електричною потужністю в генераторному режимі 320 МВт Ташлицької ГАЕС.
Спорудження гідроакумулюючої електростанції триває. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 року «Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС» визначено введення в експлуатацію шести гідроагрегатів ТГАЕС загальною потужністю 900 МВт.