10 мільярдів євро на «покоління без праці»
10 мільярдів євро на «покоління без праці»
Брюссель наляканий безробіттям серед молодих європейців. «Не можна чекати закінчення кризи, треба рятувати їх вже сьогодні», - закликає Європейська комісія. Сьогодні Єврокомісія опублікувала проект «Гарантії для молодих". У цьому документі містяться рекомендації, за якими кожний громадянин Европейського Союзу віком до 25 років має отримувати, якщо не гідне місце праці, так освіту чи професійне навчання протягом чотирьох місяців після закінчення школи чи втрати роботи.
- Захистіть молодих європейців, не дайте їм перетворитися на втрачене покоління. Зростання безробіття серед молоді призведе до економічного та соціального колапсу Євросоюзу, - це пересторога комісара ЄС з питань зайнятості Ласло Андорі.
Криза поглиблює безроіття, а молодь, яка тільки-но закінчила школу, як правило, працевлаштовується «за залишковим принципом», а звільняється першою. Ось чому безробіття серед громадян Євросоюзу до 25 років більш ніж удвічі (23,4 відсотка) перевищує кількість безробітних у середньому серед всього населення ЄС (10,7 відсотка).
Рівень зайнятості серед молодих, які тільки виходять на ринок праці, завжди був значно нижчим від решти, проте сьогодні безробіття серед молодих приймає катастрофічні масштаби: серед молодих греків та іспанців – уже більш як 55 відсотків. 30 відсотків – у низці інших країн ЄС. 27,8 відсотків – у Польщі. До того ж, зростає чисельність молодих людей, які отримали у західних соціологів спеціальну назву – «NEETS». Від англійської «not in employment, education and training» – хто не працює (і не шукаює роботу), не отримує освіту і не має (і не хоче) будь-якої професійної підготовки. Наприклад, за минулорічними дослідженнями, серед молодих поляків це 11,6 відсотків.
Молоді безробітні та NEETS обходяться державі надто дорого. Рахуються не лише виплачені соціальні допомоги, втрачений економічний прибуток (у разі, якщоб вони працвали) еквівалентний у країнах ЄС 1,2 відсотку ВВП. У Польщі та Італії цей показник ще вище – більш як 2 відсотки ВВП. Крім економічних втрат, ця група являє собою суспільну загрозу. Молодь без надії на краще майбутнє поповнює ряди неофашистських радикалів у Греції і спокушається популістськими гаслами, наприклад, колишнього коміка, а тепер лідера лівих, Беппе Грілло в Італії.
– Причиною проблеми є не тільки рецесія кризи. У багатьох країнах давно назріла необхідність реформ у політиці зайнятості, – зазначає Катінка Бариш з лондонського Центру європейських реформ. Багато експертів ЄС закликає молодих боротися зараз, і не чекати, коли надійде економічне зростання, яке, за прогнозами, повертається. Молодь, яка зневіриться, перестане шукати пристойного працевлаштування і може «присісти» на соціальні допомоги на решту свого життя.
Прийняття проекту "Гарантії для молодих" – це промовиста ознака змін у політиці самого Брюсселя, де ще нещодавно свято вірили у незвичайну ефективність так званої «політики ощадності» – суворих бюджетних скорочень. Тут вже зрозуміли, що «оздоровлення» державних фінансів і лібералізація ринку праці – таких заходів не достатньо.
Та от питання: де взяти гроші на навчання, стажування, заохочення роботодавців приймати молодих людей? У зоні євро вже проводиться робота над створенням окремого бюджету, кошти якого будуть спрямовуватися на реформи ринку праці. Крім того, на реформи вдраховується частина загального бюджету ЄС, з якого сьогодні найбільше користається Польща – коштами на потреби професійної підготовки. Проте, значну частину коштів доведеться витрачати зі своєї кишені кожній окремій країні ЄС.
– Це окупиться сторицею. Інвестиції
у розмірі 10 мільярдів євро на реалізацію проекту "Гарантії для молодих"
може витягти з безробіття 2 мільйони молодих людей в ЄС вже до 2014 року, – кажуть
в організації Європейського молодіжного форуму.
(за матеріалами Gazeta Wyborcza)
http://wyborcza.pl/1,75248,12983731,Europa__biedni_dwudziestoletni.html