Профспілки об’єднуються для захисту працівників
Профспілки об’єднуються для соціального захисту працівників
4 вересня 2012 року у Федерації профспілок України відбулося підписання Угоди про утворення Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні. Документ підписали керівники всеукраїнських об’єднань профспілок – Голова Федерації профспілок України Ю.М.Кулик, голови Конфедерації вільних профспілок України М.Я.Волинець, Федерації профспілок транспортників України В.М.Ткачов, Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок А.І.Широков, Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність» А.С. Онищук.
Як повідомляє інформаційно-аналітичний центр ФПУ, в Угоді наголошується, що СПО об’єднань профспілок утворюється з метою вироблення консолідованої позиції та спільних дій щодо формування та реалізації державної соціальної і економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, забезпечення представництва і захисту прав та інтересів працівників у відносинах з органами державної влади, об’єднаннями організацій роботодавців, а також при укладенні і реалізації Генеральної угоди, забезпечення участі у соціальному діалозі на національному рівні та міжнародних заходах.
Квоти представництва в СПО розподіляються пропорційно до чисельності членів профспілок, яких представляють об’єднання профспілок, що уклали Угоду. Загальна чисельність СПО становитиме 61 особу. Головою СПО обирається Голова ФПУ, який представляє найчисленніше об’єднання профспілок на національному рівні.
Додамо, що п’ять всеукраїнських об’єднань профспілок, що підписали Угоду, об’єднають 76 профспілкових організацій, що діють у всіх регіонах та галузях економіки. Вони налічують у своїх лавах понад 9,7 мільйонів членів профспілок, або понад понад 90 % їх загальної чисельності. Для порівняння: в економіці України офіційно працюючих 10,5 мільйонів чоловік.
«Спільний представницький орган всеукраїнських об’єднань профспілок традиційно бере активну участь в соціальному діалозі з організаціями роботодавців та урядом на національному рівні, - сказав Голова ФПУ, співголова Національної трьохсторонньої соціально-економічної ради від профспілок Ю.М.Кулик. – Вона спрямована на підвищення рівня життя та соціального захисту людей. Основною формою діалогу є укладення угод – на національному рівні це Генеральна угода, у галузях – галузеві угоди, на підприємствах – колективні договори. Вони спрямовані на посилення захисту прав та інтересів працівників. СПО діяв і раніше. Але наприкінці 2010 року було прийнято закон «Про соціальний діалог в Україні», який встановив, що на національному рівні для участі в колективних переговорах, для набуття права делегувати представників до складу трьохсторонніх органів соціального діалогу основними дієвими особами від роботодавців та профспілок вже будуть виступати об’єднання, які набудуть статус репрезентативних. На національному рівні зараз 5 всеукраїнських об’єднань профспілок, які відповідають статусу репрезентативних. .Вони сьогодні і підпишуть Угоду про утворення СПО, щоб виробляти консолідовану позицію у рамках соціального діалогу. В середині вересня має бути сформовано СПО, який буде працювати 5 наступних років. Цей орган створить Робочу комісію з ведення колективних переговорів, укладення Генеральної угоди на новий строк та контролю за її виконанням. Мета профспілок – укласти нову Генеральну угоду в стисли строки, не затягувати процес, як це було в минули роки. Крім того, на нових засадах найближчим часом будуть сформовані тристоронні органи управління фондами загальнообов’язкового соціального страхування. На таких засадах вже діють Національна тристороння соціально-економічна рада та Український координаційний комітет сприяння зайнятості населення. А головне – спільно діяти зі знаком плюс для людей праці».
«Ми домовилися спільно представляти людей найманої праці на переговорах з урядом і роботодавцями з метою поліпшення умов їх життя та праці, соціального захисту працівників, - наголосив голова Конфедерації вільних профспілок М.Я.Волинець. – У нас, як відомо, є дещо різні погляди на низку питань, зокрема щодо Трудового кодексу. При узгодженні тексту цієї Угоди ми також мали серйозну дискусію. Але спільно находили компромісні рішення. Думаю, ми будемо й у майбутньому так працювати, щоб зміцнити позиції профспілок у новій Генеральної угоді» .
«На мій погляд, сьогоднішня подія – це новий важливий крок в об’єднанні профспілок для вирішення тих питань, які турбують простих людей, - підкреслив голова Федерації профспілок транспортників України В.М.Ткачов. – Як то кажуть в народі, гуртом і батька легше бити. Бити ми нікого не будемо. Але треба зробити все, щоб у нашій спільній справі кожний тягнув свій візок для вирішення актуальних проблем соціального захисту людей».
Голова Об’єднання всеукраїнських профспілок і профоб’єднань «Єдність» А.С.Онищук у своєму виступі зазначив, що СПО буде створено після підписання Угоди, - це якісно новий спільний профспілковий орган. Його мета – координувати зусилля найбільш чисельніших та впливових всеукраїнських профспілкових об’єднань у рамках соціального діалогу для відстоювання прав та інтересів наших співгромадян, людей праці. «Незважаючи на те, що ми з окремих питань маємо різне бачення, тільки спільними діями зможемо вирішувати проблеми суспільства, максимально відстоювати інтереси людини праці при підписанні Генеральної угоди», - сказав він.
«Хочу побажати всім нам єдності, єдності та ще раз єдності, - наголосив голова Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок А.І.Широков. – Безумовно, у нашому середовищі будуть дискусії, гострий обмін думок. Але в переговорах з урядом і роботодавцями ми, сподіваюсь, будемо разом, консолідовано відстоювати загальні позиції об’єднаних профспілок. Це дасть можливість більш ефективно відстоювати права та інтереси людей».
Додамо, що напередодні підписання Угоди відбулося зібрання повноважних представників репрезентативних профоб’єднань на національному рівні, на якому було ухвалено текст цього документу і прийнято рішення щодо розподілу квот СПО та органів управління Фонду загальнообов’язкового соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.