«Енергоатом» провадитиме прозорі закупівлі
«Енергоатом» підписав меморандум щодо побудови в Україні прозорої та ефективної системи державних закупівель
Меморандум щодо побудови в Україні прозорої та ефективної системи державних закупівель підписали президент ДП НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та група «Прозорі Закупівлі» Громадянської Платформи «Нова Країна». На церемонії підписання меморандуму групу «Прозорі Закупівлі» представляли її координатори Олександр Стародубцев (Україна), Тато Урджумелашвілі, Давид Марганія та Давид Кизирія (Грузія). Зі сторони ДП НАЕК «Енергоатом» у зустрічі також взяли участь перший віце-президент – технічний директор Олександр Шавлаков, виконавчий директора з юридичних питань та супроводу процедур закупівель Наталія Мусевич, директор Центру взаємодії з органами влади та законопроектної роботи Олег Поліщук, голова комітету з конкурсних торгів Віктор Чебров.
Як повідомляє прес-центр Компанії, у такий спосіб ДП НАЕК «Енергоатом» долучився до роботи з ефективного реформування системи державних закупівель в Україні шляхом переведення її у формат електронних торгів. Головними цілями реформи є викорінення і системне запобігання корупції, а також підвищення конкуренції за рахунок спрощення для бізнесу доступу до державних закупівель.
На сьогодні в Україні створена нормативно-правова та інституційна база, що регулює традиційні «паперові» процеси державних закупівель. Відносно таких процедур, законодавство України формально відповідає основним міжнародним нормам і стандартам у цій сфері. Однак, як показує практика, формальна відповідність українському законодавству не гарантує прозорих, ефективних і справедливих процедур закупівель, а також не сприяє вирішенню найголовнішої проблеми в сфері державних закупівель - викоріненню системної корупції. Досвід інших країн по введенню електронної системи державних закупівель в перший же рік дає мінімум 10% економії за рахунок поліпшених процедур. У випадку України цей показник може значно зрости завдяки викоріненню причин, що сприяють розвитку системної корупції.
У своїй промові Юрій Недашковський зазначив, що надмірна бюрократія процесу закупівель нерідко призводить до негативних наслідків: «В результаті проведених, здавалося б, відкритих торгів, ми отримуємо ціни далеко не відповідні ринковим. Деякі випадки приводили до того, що сам тендер перетворювався в свій антипод, ‒ з редукціону на аукціон».
Координатори ініціативної групи «Прозорі Закупівлі» зазначили, що запропоновані заходи з реформування системи державних закупівель забезпечать досягнення декількох цілей, серед яких: викорінення і системне запобігання корупції, прозорість процедури закупівель, неприпустимість дискримінації та об'єктивна оцінка тендерних заявок, простота і легкість застосування процедур, поступовий перехід на безпаперовий документообіг, а також повна звітність і аналіз всіх державних закупівель. «Найголовніший принцип - всі бачать все, тобто абсолютна прозорість. При дослідженні проблем державних закупівель в Грузії виявилося, що з усіх проблем, які є в сфері закупівель, найстрашніша - корупція. Було прийнято рішення - створення антикорупційних умов, коли вже просто зловживання системно неможливі. Принцип її дії дуже простий - електронна система не дозволяє дати ціну вище заявленої, це просто неможливо», ‒ зауважив Тато Урджумелашвілі.
Коментуючи переваги нової системи в Грузії, експерт з питань електронних закупівель Давид Марганія зазначив, що грузинська модель позбавлена суб’єктивності у виборі постачальника: «Наша система об'єктивна і захищає своїх учасників, адже вона повністю відкрита і для користувачів, і для контролюючих органів. До того ж була скасована 10-бальна оцінка пропозицій постачальників, що теж сприяло об’єктивності при виборі. І що найголовніше, система дає інформацію про цифри. Можна з легкістю спостерігати куди які кошти йдуть, де аномально низькі й аномально високі ціни».
Підсумовуючи, експерти додали, що ефект від впровадження системи електронних закупівель в Грузії не тільки економічний, а і політичний: система не залежить від уряду і його зміни, вона абсолютно не політизована, адже користувачі самі її захищають.
«Система успішно працює, і з часу пуску дала вже 12% економії, це більше 500 млн. доларів. Для України це порівняно невеликі цифри, але для Грузії дуже великі. І, що найцікавіше, ми не сліпо намагаємося повторити грузинський досвід, а робимо набагато більш поліпшену, адаптовану під українські реалії версію», ‒ зазначив Давид Кизирія.
у ході зустрічі сторони домовились про участь Компанії у впровадженні системи електронних торгів для закупівлі частини товарів.
«Ми ознайомилися з текстом меморандуму і готові до нього приєднатися, тому що ми бачимо, що це реальний крок вперед. Ми союзники подібних ініціатив. Якщо цей крок вдасться довести до законодавчих змін, ми просто впевнені, що здійсниться хоча б часткове полегшення в частині закупівельного сектору, з яким ми стикаємося кожен день», ‒ сказав глава Ю. Недашковський.
Довідково. Ініціативна група «Прозорі Закупівлі», використовуючи напрацьований досвід впровадження реформи державних закупівель в Грузії, активно займається розробкою системи електронних закупівель в Україні. Концепція реформування процедури державних закупівель передбачає проведення низки взаємопов'язаних правових, інституційних та організаційних заходів з метою максимально швидкого впровадження електронних тендерів і реверсивних аукціонів в систему державних закупівель, в тісному взаємозв'язку з завданнями антикорупційної політики, розвитку конкуренції та перекладу державних процедур на електронні сервіси.
Тато Урджумелашвілі ‒ з 2009 року був головою Агентства з Конкуренції і Держзакупівель Грузії. Активно співпрацював з ідейним натхненником грузинських реформ Кахою Бендукідзе. Перебуваючи на цій посаді, він впровадив успішну і діючу систему електронних держзакупівель. Вже кілька місяців він входить до групи грузинських експертів, що провести подібну реформу в Україні.
Олександр Стародубцев – координатор проектів «Прозорі Закупівлі» громадської платформи «Нова Країна».
Давид Марганія та Давид Кизирія ‒ експерти з питань впровадження системи електронних закупівель.