Профспілки проти нетипової зайнятості
Профспілки проти нетипової зайнятості
22-24 квітня у Києві відбувся семінар, організований Фондом ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі, присвячений ризикам нетипових форм зайнятості для працівників енергетичної галузі та засадам їхнього правового регулювання. Участь у семінарі взяли представники Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості України, Профспілки працівників енергетики та електротехнічної промисловості України, а також їхні колеги з Незалежної профспілки Білорусі.
«Це вже не перший семінар з циклу освітніх заходів, що увійшли до навчальної програми для профспілок на цей рік, організованих за нашою заявкою Фондом ім. Фрідріха Еберта, – розповів заступник Голови Атомпрофспілки Павло Прудніков. – Найголовнішим завданням даного семінару було ознайомлення профспілковців з існуючими на сьогодні формами нестійкої та атипової зайнятості (аутстаффінг, аутсорсинг, лізінг персоналу, неповний робочий час тощо), які зумовлюють обґрунтовану стурбованість у працівників та профспілкових організацій. Нестійка зайнятість набуває незліченних форм, і завдання профспілкових фахівців знати їх і бути спроможними захистити інтереси працівників чи у крайньому разі мінімізувати для них негативні наслідки такої зайнятості».
Цього разу участь у семінарі брали профспілкові фахівці з Южноукраїнської об’єднаної організація Атомпрофспілки, первинної профспілкової організації Рівненської АЕС, ППО Чорнобильської АЕС, Хмельницької АЕС, ПАТ "Київський інститут "Енергопроект", Чорнобильської об’єднаної організації профспілки, Дніпродзержинської об’єднаної організації профспілки, Східної об’єднаної організації профспілки.
Модератор заходу провідний фахівець профспілкового навчання Андрій Мрост розповів про види та загрози нестандартних трудових відносин; про існуючі підходи до їхнього врегулювання, що застосовуються в різних частинах світу; наскільки такі форми зайнятості узгоджені або суперечать законодавству України, і в яких формах вона існує на її території, і головне: яким чином можна захистити інтереси і права робітників України в умовах поширення нетипової зайнятості у виробничих відносинах енергетичного сектору, які залишаються не до кінця дослідженими і не врегульованими. А вже учасники семінару у групах з’ясовували, як нетипова зайнятість може посилити існуючі проблеми у сфері трудових відносин в енергетичному секторі України. Наприкінці семінару ними було зроблено спробу вивести загальні стратегії профспілок, які би упереджували проблеми, спричинені атиповими формами зайнятості. Причому «план дій» розроблявся у деталях – за усіма основними напрямами роботи профспілок: колдоговірна політика, органайзинг, інформполітика, профспілкове навчання тощо.
Наступний семінар навчальної програми Фонду ім. Ф. Еберта передбачається провести у вересні-жовтні цього року, заключний освітній захід відбудеться у грудні.
Прес-центр Атомпрофспілки