Про подолання наслідків Чорнобильської катастрофи
Пропозиції Атомпрофспілки до проекту Рекомендацій Парламентських слухань
17 квітня 2013 року у Верховній Раді відбудуться парламентські слухання «Про стан, заходи та перспективи подолання наслідків Чорнобильської катастрофи», участь у яких візьмуть представники Атомпрофспілки.
Атомпрофспілка розглядає ситуацію у Чорнобильській зоні відчуження під кутом зору виконання невідкладних заходів з мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи і вирішення соціальних проблем працюючих у зоні відчуження.
Атомпрофспілка вважає, що на державному рівні сьогодні немає єдиного органу, який повинен координувати виконання усіх програм чорнобильського спрямування, що не дозволяє ефективно використовувати обмежені ресурси держави для виконання невідкладних заходів у зоні відчуження. На сьогодні існує низка проблем соціального плану, які потребують негайного вирішення.
Необхідно прийняти постанову Кабінету Міністрів «Про затвердження переліків робіт з особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці».
У даний час на практиці керуються тими типовими переліками, які були затверджені Держкомпраці Союзу РСР у 1986 році. На основі типових переліків підприємства опрацьовували і затверджували свої переліки робіт, на яких провадиться доплата за роботу у важких і шкідливих умовах праці.
Наслідком цього є відсутність правової бази для встановлення підвищеної оплати праці при роботі з радіоактивними речовинами, що призводить до зростання соціальної напруги у колективах підприємств зони відчуження та спецкомбінатів «Радон».
Необхідно внести зміни до законодавства про пенсійне забезпечення стосовно порядку відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам Чорнобильської АЕС та інших підприємств і організацій зони відчуження.
Фінансування робіт, що виконуються на Чорнобильській АЕС та у зоні відчуження, повністю здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Але, фінансування на покриття витрат Пенсійного фонду не надається в повному обсязі. Унаслідок несвоєчасного та недостатнього фінансування підприємства, з незалежних від них причин, порушують пенсійне законодавство та законодавство з оплати праці, а ПФУ застосовує заходи примусового стягнення заборгованості у судовому порядку, що у свою чергу на стадії виконавчого провадження може призвести до арешту рахунків підприємств, а отже і поставити під загрозу забезпечення ядерної та радіаційної безпеки.
Також, окремі положення наказу МНС від 13.03.2012 року № 576 «Про затвердження Переліку підприємств, установ і організацій зони відчуження, працівники яких зайняті повний робочий день, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1» потребують перегляду тому, що у Переліку містяться неточності та застереження, які унеможливлюють його практичне застосування та порушують права окремих працівників на пільгове пенсійне забезпечення. Перелік також необхідно доповнити найменуваннями новостворених підприємств.
Але після реорганізації МНС та створення Державної служби України з надзвичайних ситуацій такі повноваження жодному державному органу не надані.
Пропозиції Атомпрофспілки до проекту Рекомендацій Парламентських слухань:
1. Розробити та прийняти у 2013 році Закон України «Про загально державну програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи до 2020 року».
2. Внести зміни до Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» з метою поширення дії статті 12 цього Закону на працівників підприємств, створених внаслідок реорганізації ЧАЕС, які влаштувались на роботу на ЧАЕС до 15 грудня 2000 року.
3. Кабінету Міністрів прийняти постанову «Про затвердження переліків робіт з особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, на яких встановлюється підвищена оплата праці».
4. Внести зміни до законодавства про пенсійне забезпечення стосовно порядку відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах працівникам Чорнобильської АЕС та інших підприємств і організацій зони відчуження.
5. Мнісоцполітики вирішити проблему призначення пільгових пенсій працівникам Чорнобильської зони відчуження з 01.01.2010р.
6. Вирішити питання щодо створення єдиного центрального державного органу виконавчої влади по координуванню виконання всіх програм чорнобильського спрямування.
Прес-центр Атомпрофспілки