На ЮУАЕС завершилася партнерська перевірка ВАО АЕС
На Южно-Українській атомній станції завершилася партнерська перевірка ВАО АЕС
29 листопада на ЮУАЕС завершилася партнерська перевірка Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій (ВАО АЕС, у англомовній транскрипції WANO). За її результатами 24 міжнародні експерти та 2 координатори визначили сильні сторони діяльності атомної станції та області, в яких ще необхідне докладання зусиль для приведення їх у відповідність до кращої світової практики.
Діяльність підприємства перевірялася у шістнадцяти областях, які включали розгляд завдань експлуатації, технічного обслуговування та ремонту, хімії, інженерної підтримки, радіаційного захисту, підготовки персоналу, протипожежного захисту, протиаварійної готовності та ін. Окремо було розглянуто впровадження рекомендацій, викладених у звітах зі значного досвіду експлуатації (SOER), які розроблено на підставі досвіду експлуатації в областях, важливих для ядерної безпеки та надійності енергоблоків. Було також оцінено загальний рівень культури безпеки на підприємстві.
Група експертів, які працювали на ЮУАЕС протягом двох тижнів - з 13 по 29 листопада, - складалася з представників Московського, Атлантського, Паризького та Токійського регіональних центрів ВАО АЕС. До команди партнерської перевірки входили фахівці з Чехії, Словаччини, Росії, Ірану, Болгарії, Швеції, США, Пакистану, Індії, України, Китаю та Франції, загальний стаж роботи яких в царині атомної енергетики склав 566 років. Високу компетентність цих людей підтверджує і той факт, що сукупно вони взяли участь у 152 партнерських перевірках ВАО АЕС і місіях МАГАТЕ. Свої висновки міжнародні експерти зробили за результатами обходів головних технологічних приміщень станції, спостережень за роботою персоналу під час проведення ремонтних процесів, інтерв'ю з керівниками та працівниками АЕС, аналізу виробничої документації на робочих місцях. Южно-Українська електростанція стала першою вітчизняною АЕС, партнерська перевірка якої здійснювалася згідно з оновленою версією «Виробничих завдань і критеріїв їх виконання» (ВЗКВ). Рішення про перегляд документу було прийняте після аварії на японській АЕС Фукусіма, його нову редакцію затверджено в 2013 році.
На завершення партнерської перевірки на Южно-Українській атомній станції відбулася велика підсумкова нарада, для участі в якій прибули голова Ради керівників ВАО АЕС Жак Регалдо та директор Московського центру асоціації Михайло Чудаков. Відкриваючи зустріч, генеральний директор ВП ЮУАЕС Володимир Лісніченко подякував у їх особі Всесвітній асоціації операторів АЕС за такий представницький склад експертів і за те, що, незважаючи на непросту політичну ситуацію на сході України, партнерська перевірка все ж відбулася: «Це ще раз підтверджує, що ВАО АЕС вище за політику. Професіоналізм і ще раз професіоналізм - ось головне гасло Всесвітньої асоціації операторів атомних станцій. Обговоривши на завершальному етапі з учасниками партнерської перевірки проекти областей для поліпшення, а також позитивні практики, ми досягли консенсусу за всіма напрямками. Впевнений, що взявши до уваги висновки міжнародних експертів, ми зробимо черговий великий крок до підвищення безпеки наших енергоблоків».
Жак Регалдо відвідав ЮУАЕС уперше. Він приїхав напередодні підсумкової наради та мав можливість познайомитися зі станцією та роботами, вже проведеними тут у рамках продовження експлуатації першого енергоблоку, а також аналогічним процесом, що триває на другому. «Хочу сказати, що був здивований і приємно вражений відкритістю контрпартнерів з боку АЕС. У всіх позитивний настрій і настрій на навчання, розуміння основних чинників областей для покращення. Для мене це означає, що між командою експертів і приймаючою стороною було проведено велику попередню підготовку, а також те, що Южно-Українська АЕС рухається шляхом підвищення безпеки», - поділився враженнями голова Ради керівників ВАО АЕС.
Ведучи мову про нову редакцію ВЗКВ, директор Московського центру ВАО АЕС Михайло Чудаков підкреслив, що «внесені до документу зміни дозволяють не упустити в процесі роботи експертів ту діяльність підприємства, яка лежить на межах чи перетинах напрямків перевірки, при цьому сконцентрувати увагу на основних областях, які фокусуються на культурі безпеки». У інтерв'ю місцевим ЗМІ Михайло Чудаков оцінив, наскільки ЮУАЕС була готовою до перевірки за оновленими правилами: «Станція добре підготувалася. Ми побачили, як працювала команда експертів разом з контрпартнерами з боку АЕС. Партнери дуже добре вивчили та освоїли ці ВЗКВ, продемонстрували свою відкритість і повне розуміння завдань партнерської перевірки».
Підбиваючи підсумки роботи очолюваної ним команди, керівник партнерської перевірки ВАО АЕС на южно-українському майданчику представник Московського центру Всесвітньої асоціації атомників на чеській АЕС Дуковани Збинек Грунда констатував: «З самого початку нашої роботи я заявив: ми не регулятори, не інспектори, не аудитори. Ми - партнери, носії позитивної інформації. Це суть нашої місії. Найвища оцінка будь-якої станції, якщо команда експертів зафіксує високий рівень культури безпеки між працівниками. І сьогодні я кажу: на Южно-Українській АЕС культура безпеки знаходиться саме на такому високому рівні. Досягти цього дуже непросто. Такому результату передувала велика попередня робота з персоналом, адже кожен має розуміти, що всі зауваження, які надають експерти, - для користі станції, для того, щоб вона досягла найвищих показників у роботі».
Український оператор атомних станцій Національна атомна енергогенеруюча компанія «Энергоатом» глибоко усвідомлює важливість Всесвітньої асоціації операторів АЕС і тієї діяльності, яку вона проводить. Присутній на підбитті підсумків партнерської перевірки на Южно-Українській атомній станції генеральний інспектор - директор з безпеки НАЕК «Енергоатом» Данко Білей підкреслив: «Будь-яка нештатна ситуація чи порушення на будь-якій АЕС дуже б'є по усій галузі, тому відповідальність за безпеку у атомників - колективна. ВАО АЕС проводить партнерські перевірки для того, щоб допомогти кожній станції відповідати кращій світовій практиці. Найголовніший результат нинішньої перевірки - це розуміння персоналом АЕС того, що можна працювати краще і що та практика, яку нам пропонують наші партнери з інших країн, цілком застосовна на наших станціях. І ми транслюватимемо ті моменти, які нам підказали на Южно-Українській АЕС, на інших наші майданчики».
Додатково:
Партнерські перевірки - одна з довгострокових програм ВАО АЕС. У їх основу покладено принцип добровільності, тобто, партнерська перевірка завжди проводиться за ініціативи приймаючої сторони. Результатом перевірки є конфіденційний звіт, що відображає сильні сторони роботи атомної станції та області виробничої діяльності, що потребують покращень з метою приведення їх у відповідність до кращої світової практики. Звіт передається лише станції, яка перевіряється, та експлуатуючій організації, до складу якої входить АЕС. Така добровільність і конфіденційність створює між експертами команди та персоналом АЕС, що приймає партнерську перевірку, атмосферу відкритості та взаєморозуміння, яка дозволяє винести уроки з досвіду, проблем і позитивної практики колег.
ВАО АЕС - некомерційна організація, не є наглядовим органом. Асоціацію створено в 1989 році. За типами реакторів її члени входять до чотирьох регіональних центрів - Атлантського, Паризького, Московського та Токійського. Діяльність асоціації спрямована на реалізацію головної мети - максимального підвищення безпеки та надійності експлуатації АЕС шляхом обміну інформацією, сприяння встановленню контактів між членами ВАО АЕС, порівняння результатів їх роботи, а також впровадження передового досвіду.