Про держпрограму поводження з ВЯП
«Енергоатом» пропонує Міненерго розробити держпрограму поводження з ВЯП
Науково-технічна рада (НТР) ДП НАЕК «Енергоатом» прийняло рішення підготувати звернення до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з пропозицією організувати розробку Державної програми поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП). Таке рішення було прийнято 26 березня 2014 ода за результатами засідання НТР на тему «Поводження з відпрацьованим ядерним паливом після досягнення ним граничного терміну зберігання в ССВЯП ЗАЕС».
Крім того НТР прийняла рішення розробити Програму проведення досліджень сухого зберігання відпрацьованих тепловиділяючих збірок (ВТВЗ) з підвищеним вигорянням і палива нових модифікацій. Рада так само вважає за необхідне підготувати обгрунтування для включення в Інвестиційну програму ДП «НАЕК «Енергоатом» заходів з модернізації та дооснащення Сухого сховища відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП) ВП ЗАЕС необхідним обладнанням. За результатами засідання НТР має намір ініціювати в Компанії роботу з удосконалення нормативно-правової бази у сфері поводження з ВЯП АЕС України.
У ході засідання НТР представники Запорізької АЕС представили доповідь про поточний стан ССВЯП на цій станції, обсяги зберігання відпрацьованого палива, проектної місткості сховища. Було відзначено, що з введенням в експлуатацію ССВЯП на Запорізькій АЕС забезпечена можливість безпечного зберігання ВЯП, виключена економічна і політична залежність у вирішенні питань зберігання ВТВЗ, створено вітчизняне виробництво компонентів ССВЯП. Разом з тим доповідачі відзначили, що при експлуатації ССВЯП Запорізька АЕС зіткнулася з низкою проблем, пов'язаних з фінансуванням закупівлі обладнання, яке вичерпало свій ресурс. Потребують вирішення питання забезпечення видалення відпрацьованого палива з ССВЯП після досягнення його граничного терміну зберігання в контейнерах, а також майбутньої переоцінки його безпеки. З метою вирішення перерахованих завдань на Запорізькій АЕС вже розроблена «Програма робіт з відпрацьованим ядерним паливом після досягнення ним граничного терміну зберігання в ССВЯП». Визначено основні завдання, які необхідно вирішити ЗАЕС найближчим часом. Серед них модернізація і заміна транспортно-технологічного обладнання, що вичерпало свій ресурс, обгрунтування можливості продовження терміну експлуатації ССВЯП до передбаченого проектом терміну - 50 років.
В даний час за контрактом з ВАТ «Державний науковий центр - Науково-дослідний інститут атомних реакторів» (м. Димитровград, РФ) для ЗАЕС виконуються дослідження, основна мета яких спрямована на визначення критеріїв безпеки, що дозволяють спрогнозувати оптимальні і гранично-допустимі строки сухого зберігання ВТВЗ.
Довідково. У 2001 році Запорізька АЕС першою серед атомних електростанцій України ввела в експлуатацію першу чергу сухого сховища відпрацьованого ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000. 24 серпня 2001 на майданчик сховища було встановлено перший ВКЗ-ВВЕР ( ВКЗ - вентильований контейнер зберігання). У березні 2012 року в експлуатацію була введена друга черга сховища. Комплекс ССВЯП ЗАЕС розрахований на 480 контейнерів, що містять 11 тис. 445 збірок з відпрацьованим паливом. Такої кількості контейнерів вистачить, щоб прийняти відпрацьоване паливо за весь період експлуатації Запорізької АЕС.
ДП «НАЕК «Енергоатом» є оператором всіх діючих АЕС України. Компанія експлуатує Запорізьку, Південно-Українську, Рівненську і Хмельницьку станції, оснащені водо-водяними енергетичними реакторами, загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт.
Джерело: energoatom