На ЮУАЕС успішно ліквідували аварію
Южно-українські атомники успішно ліквідували УМОВНУ аварію - на АЕС пройшло протиаварійне тренування
31 жовтня на Южно-Українській АЕС відбулося загальностанційне протиаварійне тренування. Відповідно до програми навчань, у ВП ЮУАЕС було змодельовано втрату електропостачання з відмовою всіх дизель-генераторів енергоблоку №1 та подальшим важким ушкодженням його активної зони. На першому етапі тренування було активізовано внутрішній кризовий центр АЕС, надалі (за заданими умовами) виникла необхідність активізації зовнішнього кризового центру. Для оповіщення персоналу на проммайданчику АЕС задіювався гучномовний зв'язок із застосуванням електросирен.
У відпрацюванні практичних навичок з оцінки та прогнозування розвитку аварійної ситуації, дій з її локалізації і ліквідації, радіаційної розвідки на «аварійному блоці» та захисту персоналу брали участь керівний склад АЕС, група інженерної підтримки, оперативний персонал, а також аварійні групи та бригади всіх основних цехів і підрозділів станції, повідомляє інформцентр ЮУАЕС. У повну готовність було приведено органи управління, сили та засоби, необхідні для усунення наслідків аварійної ситуації. Особлива увага приділялася системі зв'язку та оповіщення, готовності транспортних засобів і засобів матеріально-технічного забезпечення, а також діям оперативного персоналу за повного знеструмленні АЕС в умовах мінусових значень температур навколишнього повітря.
Тренування проводилося безпосередньо на робочих місцях з умовними діями та на повномасштабному тренажері першої черги атомної станції. НА ДІЮЧОМУ ОБЛАДНАННІ ЖОДНІ РЕАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ НЕ ВИКОНУВАЛИСЯ.
ЗА ЛЕГЕНДОЮ НАВЧАНЬ, внаслідок складних погодних умов (ураган, сильний вітер з поривами до 25-30 м/с) у результаті смерчу в районі ЮУАЕС сталося пошкодження відкритих розподільних пристроїв і повне знеструмлення атомної станції. Це призвело до автоматичної зупинки енергоблоків. На блоках №2 та №3 подання напруги на секції надійного живлення забезпечили резервні дизельні генератори. На першому (УМОВНО ЗА ТРЕНУВАННЯМ) вони не включилися. Тож учасникам навчань належало забезпечити безпечний перехід реакторної установки в підкритичний стан і охолодження активної зони реактора.
Для виконання цього завдання було введено в дію Аварійний план ЮУАЕС, організовано роботу штабу КАРП (керівника аварійних робіт на проммайданчику), прийнято рішення задіяти мобільний дизель-генератор і пересувні насосні установки, придбані Южно-Українською АЕС у рамках виконання постфукусімських заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки атомних енергоблоків. Мобільний дизель-генератор у перебігу навчань (УМОВНО ЗА ТРЕНУВАННЯМ) мав забезпечити аварійне електропостачання найбільш важливого обладнання, а пересувні насосні установки з дизельним приводом, здатні підключатися до будь-якого джерела води, - аварійне підживлення парогенераторів і басейну витримки, а також аварійну подачу охолоджувальної води на системи відповідальних споживачів АЕС. Та наслідки смерчу - завали на під’їзних шляхах і відсутність доступу до джерела води - відсунули в часі їх використання. Для розчищення дороги та місця розташування насосних станцій довелося застосувати (УМОВНО) техніку автотранспортного господарства АЕС. Додатковими ввідними стали пошкодження трубопроводу живильної води, пошкодження дизельного двигуна пожежного насоса та ін. Через УМОВНУ несправність у системі передачі даних внутрішнього кризового центру АЕС було активізовано зовнішній кризовий центр, звідки члени штабу КАРП продовжили подальше керівництво перебігом ліквідації УМОВНОЇ аварії.
ЗА ПЛАНОМ НАВЧАНЬ, співпадіння низки заданих умов призвело до зниження рівня води в реакторі, оголення тепловиділяючих елементів, підвищення температури на виході з активної зони реактора та «запарювання» мазали. У ситуації, що склалася, персонал першого блоку перейшов до виконання НУВА (Настанов з управління важкими аваріями). Цей документ крок за кроком прописує дії оперативного персоналу у разі розвитку найскладніших аварійних ситуацій, коли на аналіз і обдумування рішень не залишається часу.
Тренування тривало з 9-ї до 16 години. Чітка робота штабу КАРП, злагоджені дії оперативників, членів аварійних груп і бригад усіх підрозділів АЕС дозволили успішно впоратися з поставленим завданням. Підбиваючи підсумки навчання, керівник тренування головний інженер ВП ЮУАЕС Вячеслав Кузнецов зазначив: «Тренування пройшло на доброму організаційному рівні, план заходів відпрацьовано повністю, персонал з поставленим завданням впорався - УМОВНУ аварію ліквідовано».
Протиаварійні тренування - планові щорічні заходи. Вони організовуються згідно з Графіком проведення протиаварійних тренувань аварійних груп і бригад за системою «Аварійна готовність і реагування».